Sağlık

Bilinçli Diyet Obezite'ye Çözüm

Bilinçli Diyet Obezite'ye Çözüm

Obezite tedavisinde yapılan diyetin, kilo, boy ve meslek grubuyla yakından ilişkisi bulunuyor <br/>Uzmanlar obezite hastalarının kilo ve boya göre günde bin ile bin 200 arasında değişen düşük kalorili diyetler uygulanması gerektiğini belirtiyorlar.

Ayrıca diyetin yanında mutlaka egzersiz de yapılmalı. Gününün büyük kısmını büro içerisinde çalışarak geçirenlerin ise daha düşük kalorili diyetleri uygulayıp, egzersiz yapmaları son derece yararlı oluyor. Bedensel olarak çalışanlar ise daha yüksek kalorili diyetleri uygulayarak tedavilerini başarıyla sürdürebilirler.

Özellikle proteinlerce fakir sıvı diyet uygulayanlar hayati tehlikeyle yüz yüze oldukları için mutlaka diyetlerinde düşük kalorili besinler tüketerek, dengeli beslenmeye ve en önemlisi egzersiz yapmaya özen göstermeliler.

Düzgün yapılmayan diyetler vücuda baş dönmesi, baş ağrısı, adet düzeninde bozulma, kabızlık, bulantı, safra kesesinde taş gibi yan etkiler yapabildiği gibi, gizli kalp hastalarında ölüme kadar giden sonuçlar doğurabiliyor.

Ayrıca mide küçültme, bağırsak yolunu kısaltma gibi cerrahi yöntemlere de başvurulması zorunlu olmadığı sürece uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor.
Yayın tarihi: 30.05.2001
674
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.