Sağlık

Bileğinizi ölçerek ideal kilonuzu bulun!

Bileğinizi ölçerek ideal kilonuzu bulun!

İnce misiniz, iri mi? Artık bunu saptamak için yepyeni, pratik bir yöntem var. Boyunuzu ve bilek ölçünüzü bilmeniz yeterli.

Güncellenme tarihi:

Önceleri kilo ve boy ölçümü vardı. Sonra "Beden Kitle İndeksi" diye bir formül çıktı. Bunların vücut yapısını tanımlamaya yetmediği gözlendiğinde bel ve kalça çevresi oranlan eklendi. 2000'li yıllarda "ense kalınlığı" devreye girdi. Boyun çevresi ölçümünün vücut yağ oranı ile ilişkisi üzerine araştırmalar yapıldı. Boynu kalın olanların kolesterol değerlerinin de yüksek olduğu saptandı. Son günlerde, bu listeye hepsinden daha pratik bir ölçüm eklendi: El bileği çevresi!Tartıya çıkıp yazan kiloyu beğenmeyince "Zaten ben iri kemikliyim!" diyenler... Yuvarlak hatlarını "ince kemikli" oluşuna bağlayanlar... Çok kolay bir ölçümle vücut yapınızı belirleyebilirsiniz. Yapmanız gereken boyunuzu bilmek ve el bileği çevrenizi ölçmek... Aşağıdaki listeye göre ince mi, normal mi, yoksa iri yapılı mı olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Yayın tarihi: 31.08.2008
64809
YORUMLAR

bence cok doğru kılom normal ölcülerde arkadaş kilolu bılekde almiş başinı gitmiş o kabul etmiyo kişinin kemik yapısına da bağlı olabilir mi?

ayfer ben düzce 04.09.2008 00:34:53
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.