Sağlık

Bıktım kilolarımdan

Bıktım kilolarımdan

Beslenme uzmanları bir konuda hemfikir: Fazla kilolarımızın büyük bir kısmından stres ve onun olumsuz etkileri sorumlu.

California Üniversitesi'nden Dr. Elisa Apel'in yaptığı bir araştırmaysa, stres kaynaklı kiloların özellikle karın bölgesinde yoğunlaştığı yönünde.

Peki stres nasıl kilo aldırıyor? Stres ve baskı altında olan insanlar, normalden çok daha fazla yiyor, en çok da abur cubur tüketiyor. Aslında tamamen psikolojik kaynaklı olan bu davranış insanları fizyolojik şekilde etkiliyor, en çok da kadınları!

Strese karşı koymak için 4 öneri


1- Yemeğinizi sofrada yiyin

Asla bilgisayar başında, TV karşısında ya da başka bir şeyle uğraşırken yemek yemeyin. Düzenli, güzel kurulmuş sofralarda yemek yemeye ve bunu mümkün olduğunca yavaş yavaş yapmaya özen gösterin.

2- Besleyici yiyecekleri tercih edin

Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde ya da açlık ve tatlı krizleri dayanılmaz bir hal aldığında kalori değeri düşük ama besin değeri yüksek besinleri tercih etmeye çalışın. Meyve, yoğurt ve kepekli bisküviler en akıllıca seçimlerden...

3- Kahveyi sınırlayın

Kahveye olan bağımlılığınızı elinizden geldiğince terk etmeye bakın... Kahve yerine yeşil çay başta olmak üzere çeşitli bitki çaylarını tercih etmeniz son derece yerinde olacaktır. Ayrıca, bunları şekersiz içmeniz gerektiğini de unutmayın.

4- Ara öğünleri atlamayın

Her ana öğünden sonra, 150 kaloriyi aşmayan bir ara öğün planlayın. Bu öğünler, hem ana öğünler arasında çok acıkıp aşırı yemenizi önleyecek hem de plansız biçimde abur cubur tüketmenizi engelleyecek.
Yayın tarihi: 16.01.2006
1073
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.