Sağlık

Beslenme Konusunda Saplantılı mısınız?

Beslenme Konusunda Saplantılı mısınız?

Kadınlar gün içinde birçok kere (ortalama olarak günde sekiz kere) nasıl göründüklerini düşünür ve yaklaşık %80’i kendilerinden (görünümlerinden) memnun kalmaz.

Güncellenme tarihi:
Beslenme

İyi (ya da kötü) haberlere tepkiniz yemekle mi oluyor?

İyi ya da kötü bir haber aldığınızda, eşinizi ya da yakın bir arkadaşınızı aramadan ilk yaptığınız şey yemek yemek oluyorsa, bu yemeğe yönelik sağlıksız bir yaklaşımın işaretidir.

Acıkmamak için yemek yiyor musunuz?

Saat 12.30, öğle yemeği yenilebilecek normal bir saat. Peki ama saat 12.30 olduğunda, öncelikle aç olup olmadığınızı mı düşünürsünüz yoksa ezbere bir tepkiyle yemeğe mi oturursunuz? Otomatik olarak yemeğe oturuyorsanız, yemek yemenizin fiziksel olarak açlığınızla bir ilgisi yok demektir. Sıkıntı, anksiyete ya da alışkanlıktan yemek yemek, sağlıksız bir durumdur.

Yemek “atakları” yaşıyor musunuz?

Planladığınızdan ya da istediğinizdan daha fazla yiyor ve kendinizi kötü hissediyorsanız, bu durumun arkasında çok daha derin bir sorun yatıyor olabilir. Aşırı yemek yemenin nedeni öğünler arasında uzun zaman geçmesi, kendini bırakmak ya da can sıkıntısı olabilir. Gün içinde daha fazla öğün ve bu öğünlerde daha az yemek yiyerek, bu atakların önüne geçebilirsiniz.

Yedikleriniz çeşitlilik gösteriyor mu?

Son on yıldır kahvaltınızı mısır gevreği ve sütle mi yapıyorsunuz? Öğle yemeklerinde hep aynı düşük kalorili salatayı mı alıyorsunuz? Ve akşam yemekleri ise genellikle ızgara tavuk ve brokoli gibi menülerden mi oluşuyor? Bu çok yanlış bir beslenme şeklidir. Yemeklerinizin yeterli düzeyde vitamin, mineral ve antioksidan içeren çeşitlilikte olmasına dikkat etmelisiniz.

"Sıkılaşma" sayfamızı ziyaret edin!

Yayın tarihi: 28.03.2012
1796
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.