Sağlık

Besin alerjisi nedir, belirtileri nelerdir?

Besin alerjisi nedir, belirtileri nelerdir?

Besin alerjisi, besine karşı bir bağışıklık sistemi yanıtıdır. Vücudumuz bir besinin içindeki bir maddeye genellikle bir proteine karşı savunma sistemini harekete geçirerek antikorlar oluşturabilir.

Besin alerjisi nedir?

Besine karşı bir bağışıklık sistemi yanıtıdır. Vücudumuz bir besinin içindeki bir maddeye genellikle bir proteine karşı savunma sistemini harekete geçirerek antikorlar oluşturabilir. Bu antikorlar "istilacı" besine karşı savaşa giriştiklerinde alerji belirtileri ortaya çıkar. En sık rastlanan besin alerjileri ceviz, badem, çilek, kabuklu deniz ürünleri, süt, yumurta, soya ürünleri ve buğday alerjileridir.

Besin alerjisinin belirtileri nelerdir?

Besin alerjisinin belirtileri hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Bir reaksiyonu tetiklemek için gereken besin miktarı da kişiden kişiye değişkendir.

Aşağıdakiler besin alerjisinin belirtileri olabilir:

Döküntü veya kurdeşen
Bulantı
Mide ağrısı
İshal
Kaşıntı
Nefes darlığı
Göğüs ağrısı
Ani fenalık hissi

Besin alerjilerinin sebebi nedir?

Besin alerjilerinin nedeni, besinlerdeki kimyasal bileşiklere (proteinlere) karşı duyarlılıktır. Vücudun zararlı olduğunu düşündüğü bir besin proteinine maruz kaldıktan sonra gelişirler. O proteinin bulunduğu besini ilk kez yedikten sonra bağışıklık sisteminiz buna özel bir tür antikor oluşturarak yanıt verir. Tekrar yediğinizde o besin IgE antikorlarının ve histamin dahil başka kimyasalların salınmasını tetikler. Bunun amacı, vücutça "istilacı" kabul edilen proteinin vücuttan acilen atılmaya çalışılmasıdır. Histamin solunum sistemini, sindirim kanalını, deriyi veya kalp damar sistemini etkileyebilen güçlü bir kimyasal maddedir.

Bu yanıtın bir sonucu olarak, alerji belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtilerin türü, histaminin vücutta nereden salgılandığına bağlıdır. Kulak, burun ve boğazdan salgılandığında solunum veya yutma güçlüğü oluşabilir. Histamin deriden salgılandığında ise deride döküntüler ve kaşıntı oluşabilir. Sindirim sisteminden histamin salınması sonucunda mide ağrısı, kramplar veya ishal gelişebilir. Birçok kişide alerjiye neden olan besinler bu belirtilerin bir kombinasyonuna yol açabilir. Besin alerjilerinin genellikle aynı ailenin birçok üyesinde görülmesi bu durumun kalıtsal olabileceğini düşündürmektedir.

Besin İntoleransının belirtileri nelerdir?

Yayın tarihi: 24.06.2009
2059
dahafazlası
YORUMLAR

ben yogurt yıyınce uykum gelıyor ve karnımsısıyor gaz doluyorsankı sut içincede anında ısal oluyorum amma sureklı değil alerjımı var nedır anlamadım? kımsede anlamadı

f.k 06.07.2009 20:48:47

hepsinden yeterince alınca bi zararı dokunmaz bence

srnyldz 26.06.2009 00:34:19
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.