Sağlık

Bel çevresi ölçünüz önemli!

Bel çevresi ölçünüz önemli!

Bel çevreniz kalınsa ya da göbeğiniz varsa risk altında olabilirsiniz!

Güncellenme tarihi:

Vücudun uzun dönemde kullanım için depoladığı deri altı yağlarının aksine (örn. hamilelikte veya yiyeceksiz kalınan dönemler için), viseral yağlar vücudunuzda farklı bir rol oynar.Viseral yağ nedir?

Viseral yağlar vücut tarafından kolaylıkla "yakılabilir" ve kısa dönemli enerji ihtiyaçlarını karşılar. Bu ilk insanların avlanması ve tehlikeden kaçmasına yardımcı oluyordu, günümüzde ise stresle başa çıkmamıza yardımcı oluyor ya da egzersiz yaptığımızda enerji sağlıyor.

Viseral yağ ayrıca yağ asitleri, hormonlar ve inflamatuar proteinler salgılar. Çok fazla viseral yağ, bu yağ asitlerinin, hormonların ve proteinlerin düzeyini arttırırken, hayati organlarınızın uygun şekilde işlev görmesini etkiler ve yüksek tansiyona, ateroskleroza (damar sertliği), insülin direncine ve yüksek kolesterole yol açabilir.


VİSERAL YAĞ RİSKİNİZİ DEĞERLENDİRİN!

Viseral yağ fazlasına sahip olma olasılığını söylemenin en kolay yolu, belinizin çevresidir.

Bel çevresi kadınlarda 88 cm veya daha fazla, erkeklerde 102 cm veya daha fazlaysa, fazla viseral yağ taşıma olasılığınız yüksektir.

Güney Asyalılarda, kadınlar için 80 cm, erkekler için 90 cm değerleri kullanılır.

Fazla viseral yağ taşıyorsanız; tip 2 diyabet, inme ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalıkların ortala çıkma riski daha yüksektir.

Yayın tarihi: 05.07.2011
12675
YORUMLAR

LÜTFEN OKUYUN,1kutu maurers zayıflama hapı kullandım.2. kutuda 5.sini içtiğim gün ölümden döndüm hastaneye kaldırdıklarında şoka girmiştim.tansiyonum normalinin iki katına çıkmıştı,nabız alamıyolardı,damarlarım çekilmişti,ağzım zangır zangır titriyordu,morarmıştı,rica ediyorum ilacı kullananlardan lütfen bırakın,sonra üzülmeyin vücudunuzun ne zaman tepki vereceği belli olmuyor.bende 2.kutuda böyle oldum,hastanede doktorlar hayata döndürmek için ugraştılar,ne siz üzülün nede sizi sevenler.resmi sitesinde yorumum yayınlanmadığı için bende kullananlara ulaşması için diger sitelerde paylaşıyorum:(

filiz bayar 06.07.2011 11:56:30
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.