Sağlık

Bazıları fazla yakar

Bazıları fazla yakar

ABD'de 742 kişiye 20 hafta boyunca aynı egzersiz yaptırıldı. Deneklerin yarıya yakını egzersizden fayda sağlamadı.

Su içse yarayanlar olduğu gibi, başkalarıyla aynı egzersizi yapıp yarar görmeyenler de varmış. Herkesin vücudu oksijeni farklı ölçüde yakıyor

Bazıları tüm gününü spor salonlarında geçirse de bir işe yaramaz! Uzmanlar bunun nedeninin, bazı kişilerin spordan daha az fayda sağlaması olduğunu söylüyor.

ABD'deki Louisiana Üniversitesi araştırmacıları, 742 kişiyi 20 hafta boyunca egzersize tabi tuttu. 213 aileden gönüllü olarak araştırmaya katılan deneklerin son altı ay içinde düzenli bir egzersiz programı uygulamamış olmasına dikkat edildi. Tüm katılımcılardan egzersiz bisikleti kullanmaları istendi ve altı hafta sonra hepsinin haftada üç kez, 50'şer dakika ve kapasitelerinin yüzde 75'ini kullanır durumda egzersiz yapabildiği belirtildi. Araştırmacılar 20 hafta sonunda katılımcıların maksimum oksijen tüketimini ortalama yüzde 17 olarak ölçtü.

Oksijen tüketimi kişinin egzersizde sağladığı performansın bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Egzersizden en fazla yarar sağlayanların oksijen tüketiminin yüzde 40'a çıktığı bildirildi. Ancak en az fayda sağlayanlarda neredeyse hiç ilerleme görülmedi.

Uzmanlar kalp sağlığı, kan basıncı, nabız gibi diğer ölçütlere baktıklarında da benzer sonuçla karşılaştı. Katılımcıların ensülin seviyesini de inceleyen araştırma ekibi, katılımcıların yüzde 58'inde gelişme olduğunu, yüzde 42'sinin ise ya egzersiz programının ardından ya hiç gelişme göstermediğini ya da kötüye gittiğini açıkladı. Ensülin direnci, diyabet için sinyal niteliği taşıyor ve sonu kalp hastalıklarına kadar çıkıyor.

Çare kişiye özel egzersiz

Araştırmayı yürüten Dr. Claude Bouchard, "Çoğunluktaki bir kesim egzersizden yarar sağlarken, hiç yararlanamayan bir grup olduğu ortada. Ortalama bir egzersizin yararlı olsa da herkes için geçerli olmayabilir. Kişiye özel egzersiz programları geliştirilmesi gerekiyor" dedi.
Yayın tarihi: 11.01.2006
728
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.