Sağlık

Bana ne yediğini söyle, sana ruh halini söyleyeyim

Bana ne yediğini söyle, sana ruh halini söyleyeyim

Aç olmadığınız halde canınız bir şeyler atıştırmak istiyorsa, iç sesinize kulak vermeniz gerekiyor demektir. Çünkü psikolojide, her besine duyulan ihtiyaç, farklı psikolojik sorunları temsil ediyor...

Güncellenme tarihi:
Öğle yemeğinden sonra pek fazla zaman geçmedi ama mideniz bir şeyler yemeniz için karşı konulmaz sesler çıkarıyor. Ağzınıza bir-iki lokma atmadan rahat edemiyorsunuz. En garibi de, böyle zamanlarda sürekli aynı şeyi yemek istiyorsunuz. Bu çikolata da olabilir, kızarmış patates de. Belki de patlamış mısırsız yapamıyorsunuz. Uzmanlar bunun psikolojik bir bozukluktan kaynaklanan bir besin takıntısı olduğunu söylüyorlar. Yine uzmanlara göre, beslenmek sadece karın doyurmanın değil ruhun bir bölümünü doyurmanın da yolu.

Eğer kişinin ruhsal bir sorunu varsa, o boşluğu bir yiyecekle doldurmaya çalışıyor. Yani atıştırmak istediğiniz besinden aslında ne tür bir probleminiz olduğu anlaşılıyor. Onları keşfederek bu problemlerden kurtulmak elinizde.


Mayonez

Yorgunluk ve teselli ihtiyacı duyanlar, atıştırırken genellikle mayonezli sandviçleri tercih ediyor. Siz de sandviçinizi mutlaka mayonezle tatlandırarak yemek istiyorsanız, moralinizin biraz bozuk olduğunu ve sıkıntınızı paylaşacak bir dosta ihtiyaç duyduğunuzu söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda en etkili çözüm, sizi üzen şeyin ne olduğunu düşünüp ona göre hareket etmeniz olacaktır.


Salata

Sağlıklı bir beslenme yolu gibi görünebilir ama bu aralar aşırıya kaçıyorsa dostlarınızın yardımına ihtiyacınız var demektir. Gün boyunca sık sık büyük porsiyonlar halinde salata yemeye başladıysanız dostlarınızın ilgisine ve fikirlerine ihtiyacınız olabilir. Neden dostlarınızdan birini aramayı denemiyorsunuz?


Patlamış mısır

Televizyonun karşısına geçip kocaman patlamış mısır kasesini de kucağınıza yerleştirdiniz mi sizden mutlusu yok... Bilin ki üzerinizde büyük bir baskı var. Öncelikle bu baskıya neyin neden olduğunu düşünün, daha sonra baskı yaratan unsurları ortadan kaldırmaya çalışın.


Peynir-ekmek

En çok başvurulan atıştırmalıklardan biri de peynir-ekmek ikilisi. Canınız sürekli, bolca krem peynir sürülmüş ekmek istiyorsa, bu sıralar kötümserliğiniz üzerinizde olmalı. Uzmanlara göre, olaylara negatif yaklaşmaya başlayan ve sürekli her şeyin kötü yönünü görenler peynir tüketme ihtiyacı duyuyor. Sizin de peynir tüketiminiz bu aralar arttıysa kendinizi biraz daha iyimser olmaya zorlayın ve olayların pozitif yönlerini düşünmeye çalışın.


Çikolata

Her an çikolataya saldırmaya hazır biriyseniz... Kendine güven konusunda eksikliğiniz olabileceğini hiç düşündünüz mü? Çikolata düşkünlerinin çoğu, kararsızlıktan yakınıyor. Bazıları da sosyal ortamlarda rahat edemiyor ve insanlardan uzaklaşmaya çalışıyor. Siz de bu gibi duygulara yabancı değilseniz, önce ilişkilerinizi sonra da kararlarınızı gözden geçirin.

Tatlı bela çikolata

Yayın tarihi: 03.05.2009
1768
dahafazlası
YORUMLAR

katılıyorum

kbr 03.05.2009 17:45:26

hakketten doğru

ebru bilgin 05.03.2009 17:19:33

yazılanlara katılıyorum zaten insan sıkılmasa sürekli yemeğe yönelir mi

melek yılmaz 04.03.2009 17:19:16

ya harbiden doğru ya gerçketen sizler çok eki kişilersiniz başka kişiler olsa bunaları cinsellik yönünde kullanabilirdi fakat sizler yai bu notları yazan bir dahi olmalı çünkü sevdiğim yemeklerin hepsinde benim sıkıntılarım aylencelerimi bana anlatıyo tabi bunun ilk önce saçma olduğunu düşündüm ama gerçekten doğru çıkıyo bende bu yemekleri okumadan önce bizim yazdığımız yorumları okumalılar sizcede öle değil mi?

seda çerez 19.02.2009 21:38:15

harbi doğru ya =(

Esra 19.02.2009 19:59:45

İlginç ama bu sıralar neredeyse her akşam tok olduğum halde canım çıtır çıtır kızarmış sigara böreği istiyor.. bir buçuk aydır sigarayı bıraktım acaba onunla ilgili bir durum olabilir mi :))

Nazlı Yaşar 19.02.2009 13:38:13
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.