Sağlık

Balıktaki civa gebelikte riskli mi?

Balıktaki civa gebelikte riskli mi?

Küçük balıklarla beslenen büyük balıkları sürekli yiyenler risk altında.

Bütün balıklar belli miktarlarda metil civa içerir. Ancak insana hepsi zarar vermez. Küçük balıklarla beslenen büyük balıkları sürekli yiyenler risk altında.

Anne adayları artık çok bilinçli. Son yıllarda hamile danışanlarımın sayısında artış var. Bazen bu konuda ciddi araştırmalar yapıyor ve gerçekten çok güzel sorular soruyor: "Gebelik döneminde balık yenmeli mi? Ne kadar yenmeli? Civa riski nedir?" gibi. Bu konuda 2004'te FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından yapılmış önemli açıklamalar var. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler'in "Balık Tüketimi ve Sağlık Etkileri" çalışması da bu konuda önemli bir kaynak. Her iki veri ve kendi bilgilerimi gözden geçirerek bu konuda kafaları karıştıran bazı soru işaretlerini aydınlatmak istedim.

Bol vitamin mineral içerir
Balıkların protein içeriği zengin olduğu için et grubu besinler arasında yer alırlar. Hayvansal protein kaynağı olmalarına rağmen diğer hayvan etlerinden önemli farklılıkları vardır.
Balıklar, B grubu vitaminlerinden tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), B6 vitamini (pridoksin), B12 vitamininin ve yağda eriyen vitaminlerden A ve D vitaminlerinin iyi kaynakları olarak kabul edilirler. 100 gram balık tüketimi vücudun özellikle A vitamini (retinol) gereksiniminin yüzde 10-15'ini karşılar. Balık mineral içeriği ile de zengin bir besindir. Balık ve diğer deniz ürünlerinde iyot, selenyum, fosfor gibi önemli mineraller bulunur.

Son yıllarda artan kirlilik nedeniyle ne yazık ki balık tüketimi de azalıyor. Son 20 yılda yapılan çalışmalarda özellikle kirli deniz ve göllerde tutulan balıklarda civa gibi sağlığa zararlı bazı kimyasalların bulunması pek çok kişiyi balık yemekten vazgeçirebiliyor. Oysa haftada en az iki kez tüketilmesi ve balıktan alınacak omega-3 yağ asidinin sağlığı koruyucu etkisi oldukça önemli.

Yayın tarihi: 01.10.2007
1523
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.