Sağlık

Bakanlıktan beslenme araştırması

Bakanlıktan beslenme araştırması

Sağlık Bakanlığı, 30 yıl aradan sonra Türkiye'nin besin tüketimi, beslenme ve sağlık durumu ve sorunlarını ortaya koyacak araştırma başlatıyor.

Bakanlık, "Türkiye Besin Tüketimi, Beslenme ve Sağlık Araştırması"nı, ulusal beslenme planı ve politikası oluşturmak amacıyla gerçekleştirecek.

Türkiye'de en son 1974 yılında, seçilen örneklem üzerinde "Beslenme, Sağlık ve Gıda Tüketimi" araştırması yapılmıştı.

Sağlık koşullarında son 30 yıldaki değişmelerin belirlenmesi amacıyla "2005 Türkiye Besin Tüketimi, Beslenme ve Sağlık Araştırması" planlandı.

Araştırma kapsamında bölgesel istatistikler toplanacak, bölgelerin sosyo-ekonomik analizleri yapılacak, bölgesel besin, beslenme plan ve politikaların çerçevesi belirlenecek.

Araştırmanın ardından, yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarına daha duyarlı olan risk altındaki bebek, çocuk, gebe, emzikli anne, yaşlılar gibi grupların sorunlarına yönelik çabalara öncelik verilecek. Bölgesel farklılıklar, yerleşim yerleri, eğitim ve gelir düzeylerine göre toplumun ve bireyin besin tüketim düzeyi, yetersiz tüketilen besinlerin hangileri olduğu, gelecekte hangi besin gruplarına talebin artacağı hakkında bilgi sahibi olunacak. Bazı önemli besin öğesi referans tüketim gereksinmelerinin belirlenmesine veri tabanı oluşturacak. Araştırma, bazı önemli beslenme sorunlarını önlemede çok yararlı olan besin zenginleştirilmesi ve desteklenmesi programlarına ağırlık verilecek.

Araştırmada alınacak örneklerde, açlık kan şekeri, magnezyum, çinko, demir, kalsiyum, protein, fosfat, vitamin, kolesterol, iyot gibi değerlere bakılacak. Belirlenecek eksikliklerin giderilmesi için ayrıca beslenme programları düzenlenecek.

Alt yapı hazırlıkları tamamlanan araştırma, 3 trilyon liralık bir bütçeyle 2005'te başlatılacak.
Yayın tarihi: 17.08.2004
1118
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.