Sağlık

Bahar Temizliğini Aceleye Getirmeyin

Bahar Temizliğini Aceleye Getirmeyin

Ev hanımları, baharın gelişiyle mevsim temizliği yapmaya niyetlenirlerken, uzmanlar, temizlik sırasında acele hareket etmemeleri, ani hareketlerden kaçınmaları konusunda hanımları uyardılar.

Ortopedist Prof. Dr. Orhan Süren, bahar temizliği ile hanımlarda ortopedik rahatsızlıkların artış gösterdiğini söyledi. Süren, hanımların bahar temizliğini gözlerinde büyütüp kısa sürede tüm işleri bitirmeye çalıştıklarını, bunun da vücudun çeşitli organlarında sakatlıklara yol açtığını kaydetti. Süren, "Plansız iş yapan ev hanımları, aceleyle işim bitsin diye kaza yaparak, kaş yapayım derken, göz çıkarıyorlar" dedi.

Acele Etmeyin

Mevsim temizliğini kısa sürede bitirmeye çalışan hanımlarda, vücut alışkın olmadığı için kol, omuz ve bel tutulmaları gibi geçici şikayetler görülebileceğine dikkati çeken Süren, şunları söyledi: "Ancak temizlik sırasında bazı tehlikeli pozisyonlar vücutta ciddi boyutlarda sakatlıklara neden olabilir. Cam silerken, halı kaldırırken ya da mobilyaları çekerken, ani hareketler yapıldığı takdirde ömür boyu tedavi görmeyi gerektirecek bel kayması meydana gelebilir. Bu arada eşyanın ağırlığını hesaplamadan yerden kaldırıp ani dönüş yapmak da diz kapaklarında menüsküse neden olur. Bu nedenle kış ve bahar temizliği bir plan dahilinde ve yorulmadan yapılmalıdır."

Vücudunuzu zorlamayın

Süren, hanımların vücut yapılarını çok iyi tanıyarak hangi işi yapabileceklerini bilmeleri gerektiğini de belirtti. Orhan Süren, bel fıtığına yapısı müsait olanların, yanlış bir hareketle, ömür boyu bu rahatsızlığı çekerek, bedelini çok ağır ödediklerini kaydetti.

Vücudun iskelet ve kas yapısında her yıl bozulmalar oluştuğuna da işaret eden Süren, "Genç yaşlardaki elastikiyet ileri yaşlarda kaybolduğu için her yıl aynı ağırlıkta iş yapamayabiliriz. Ölçüsüz hareketler, kaslarda kopma ve ayrılmalar yapabilir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 29.04.2002
770
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.