Sağlık

Az yiyorum, yine de kilo alıyorum diyorsanız

Az yiyorum, yine de kilo alıyorum diyorsanız

Nedenini merak ediyorsanız yazımızı dikkatle okuyun. Sorun, az yemekte değil, metabolik ve davranışsal bozukluklarda...

Kilolu insanların çoğu az miktarda yiyecek tüketmelerine ve özellikle öğünlerde normalden az besin almalarına rağmen kilo sorunları sürüp gidiyor. İşin kötüsü bu 'az yiyen' ve genelde 'aç gezen' insanlar, bir türlü çözemedikleri kilo sorunları nedeniyle kendilerini suçlu ve beceriksiz hissediyorlar. Sosyal çevrenin onları kilolarını kontrol etme yeteneğinden yoksun, zayıf karakterli, dikkatsiz, özensiz, obur kişiler olarak gördüğünü düşünüp üzülüyorlar. Kilo sorununa olan kayıtsızlıkları veya sorunu çözmedeki yeteneksizlikleri nedeniyle de ayıplandıklarını sanıp depresyona giriyorlar...

Gerçekte ise bilinenin tam tersi bir durum söz konusudur. Fazla kilolu veya şişman insanların 'düşük kalori alımına uyum sağlamış bir vücut kimyaları' vardır. Hormonal ve metabolik süreçleri, kalorileri yeteri kadar kullanmaz. Azalmış bir metabolizma hızı öncelikle kalorilerin yakılmasında daha az gayretli, tembel bir vücut ile kendini gösterir. Metabolik hızları zaten düşük, kalori yakma yetenekleri zaten sınırlı olan bu şanssız insanlar da zaman zaman küçük kaçamaklar yapmakta, bazen yemek konusunda aşırıya kaçabilmektedir. Ama aynı kaçamakların daha büyüklerini, daha sık tekrarlayan arkadaşları zayıf kalmaya devam ederken onların her kaçamağı kalçalarına, karınlarına eklenmiş yağ yığıncıklarını anı olarak bırakmaktadır.

Şarlatan şok diyetler

Bizim de bu yönde etkileyici ve üzücü gözlemlerimiz var. Bazı hastalarda diyetler, ne yazık ki hiçbir işe yaramıyor. Kendini yememe konusunda olağanüstü sınırlayıp birkaç yüz gram verince bayram eden, en ufak kaçamağında ise bir kaç kiloyu hızla alıp depresyona giren pek çok insan var. Kısacası, diyetler tek başına çoğu zaman işe yaramıyor, etkili ve yeterli olmuyor. Özellikle şarlatan şok diyetler tehlikeli bile olabiliyor.

Bunun en büyük kanıtı neredeyse her gün yeni bir diyet programı yayınlanırken, kilolu veya obezlerin sayısında yüzbinleri bulan artışların yaşanmasıdır. Kilo fazlalığı ve şişmanlık salgınının önü bir türlü alınamıyor. Sorun bir salgın hastalık değil, 'çılgın bir sağlık sorunu' hızıyla ve önlenemez bir süratle yayılıyor, dünyamız her gün tonlarca daha ağır hale geliyor.


Peki sorun nasıl çözülür? >>>

Yayın tarihi: 30.06.2009
2434
dahafazlası
YORUMLAR

ben yemeği biraz fazla kaçırsam hemen karnım ve göbeğim bunu bütün aleme ilan ederler sağolsunlar..yani ne var biraz fazla çikolata ve tatlı yediysem hemen şişmek ve kendinizi belli etmek zorundamısınız???

anemonsevgi 10.09.2009 13:56:36

offf aynı beni tarif ediyor az yiyorum yinede şişiyorum :( buda beni mutsuz ediyor herkes farklı birşey söylüyor ne yapacağımı şaşırır oldum

ozgu2106 05.07.2009 22:40:54

Yahu benim anlamadığım eskiden insanlar et yemiyormuydu,tatlı şeyler yemiyormuydu? O zaman niye obezite yoktu? Bence bunun iki nedeni var.Birincisi bu fazla kilo ve diyet olayının inanılmaz bir endüstri oluşu ikincisi ise bu olayı bilerek yayanlar var.Buna bir çeşit virüs de yol açıyor olabilir.Kısacası bilim insanlık yararına değil belli bir elit kesimi zengin etmeye çalışıyor.Olay bu.Diyorlarki ''Onu yeme,bunu içme''...Hadi oradan kardeşim.Öylesine yaşamak denmez.

Metehan Karaca 05.07.2009 03:07:06

az yediğim halde kilolu sayılırım.Bir şey de yemiyorum.Nerden geliyor bu kilolar anlamıyorum.

nur1288 05.07.2009 01:07:47

vucudu belli bir düzene oturması için diyet ve sporun aynı anda olması ve kısa süreli olmaması gerek....

ikbal barışkan 04.07.2009 22:30:45

az yemek yemek aç kalmak anlamını taşıyorsa elbette kilo alınır..beyine kıtlık messajı gönderildiği için aç kalındığında vücut herşeyi depolar malesef..bunun için az az sık sık yemeliyiz..bu şekilde metabolizma gerçekten ciddi şekilde hızlı çalışıyor..

marquise_ 04.07.2009 09:40:12

Dünyada meyveden başka birşey olmasa gene de sadece onlarla idare ederim sanırım. Meyveleri o kadar seviyorum yani. Sürekli yiyorum. Kimse durduramaz beni....

carlone 30.04.2009 23:05:14

Çok tuz tüketmeyelim, zira çok zararlı. Bazılarımız tuzu çok sever. Ama çokta kullanmamak lazım . Tamam faydalarıda olabilir ama, herşeyin kararı karar. Ölçüyü kaçırmayalım aman....

carlone 30.04.2009 23:04:59

Enflasyonla artık başedemez olduk. Kıymanın kilosu kaç para biliyormusunuz? Çok pahalı çok. Yani pahalı gelmeyenide vardır. Hani zenginler- paralılar vardır , onlar için çokta mühim değildir kaç para olduğu ama bana göre çok pahalı.

carlone 30.04.2009 23:04:48

Salça kaynatmak Türk kadınlarında gelenek haline gelmiş. Ama ,hazır salçadan çok daha bereketli ve lezzetli olduklarıda kesin. Hem daha ucuza geliyor. Hanımlarımız işini biliyor. ...

carlone 30.04.2009 23:04:42
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.