Sağlık

Az yağlı beslenin...

Az yağlı beslenin...

Düşük yağlı beslenme, kadınları yumurtalık kanserinden koruyabilir...

ABD'deki araştırmacılar, menopoza girmiş 49 bin kadın üzerinde 8 yıl boyunca yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 40'ından beslenmelerinde yağı neredeyse yarı yarıya azaltmalarını istedi.

Araştırma başladığında yaş ortalaması 62 olan kadınlardan, sebze, meyve ve tahıl ürünleri tüketimini artırmaları istendi. Diğerleri ise normal beslenmelerine devam etti.

Araştırmanın ilk dört yılında yumurtalık kanseri bakımından iki grup kadın arasında fark görülmedi. Ancak sonraki yıllarda, düşük yağlı beslenen kadınlarda kanser riskinin diğerlerine göre yüzde 40 daha az olduğu saptandı.

Araştırma öncesinde yağ tüketimi en fazla olan kadınların, riskin en çok düştüğü kadınlar olduğu da tespit edildi.

Fred Hutchison Kanser Araştırma Merkezi'nden Ross Prentice başkanlığında yapılan araştırma, Journal of the National Cancer Institute dergisinde yayımlandı.

Daha önce yapılan araştırmalarda da diğer kanser türleriyle beslenme alışkanlıkları arasındaki bağlantı olabileceği tespit edilmişti.

Yumurtalık kanserinin semptomları belirsiz ve diğer hastalıklarla karıştırıldığı için, bu kanser türü genelde ilk aşamalarında tespit edilemiyor.
Yayın tarihi: 13.10.2007
937
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.