Sağlık

Aşırı Yeme İsteğinin Önüne Bu Yöntemlerle Geçebilirsiniz

Aşırı Yeme İsteğinin Önüne Bu Yöntemlerle Geçebilirsiniz

Aniden gelen tatlı krizleri, aşırı yeme isteği gibi durumlardan şikayetçiyseniz beslenme düzeniniz ve alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Çünkü aşırı yeme isteği çoğunlukla gerçekten aç olduğunuzdan değil, duygusal açlık çekmenizden kaynaklanıyor olabilir.

Güncellenme tarihi:

 Günlük Tutun

Bu günlük bildiğiniz günlüklerden biraz farklı olmalı. İçerisine gün içerisinde yediğiniz her şeyi not aldığınız bir günlük, tükettikleriniz konusunda farkındalık kazanmanızı sağlayacak. Gün sonunda uzun bir liste ile karşılaştığınızda, bir sonraki gün kendinizi kısıtlayarak daha az yemeye çalışacaksınız.

Bol Su İçin

Yeterince su içmediğiniz zaman susuzluk hissini açlık hissi ile karıştırabilirsiniz. Bu da aşırı yeme isteğini beraberinde getirir. Gün içinde 2,5-3 litre su içmeniz, aşırı yeme isteğinizi frenleyecektir.

Açlığınızı Sorgulayın

Aşırı yeme isteği ataklar halinde gelir. Atağı hissettiğinizde, kendinize "Gerçekten aç mıyım?" diye sorun ve kendinize karşı dürüst olun. Gerçekten aç olmadığınızı, yalnızca duygusal olarak aşırı yeme isteği hissettiğinizi fark ettiğinizde bu ataklarla savaşmanız kolaylaşacaktır.

 Erteleyin

Bir yiyeceğe karşı aşırı yeme isteği hissettiğinizde, kendinizi yemekten tamamen vazgeçmek yerine bunu ertelemeyi deneyin. Örneğin; canınız çikolata istediği anda değil bir saat sonra yemeyi hedefleyin. Eğer bu anlık olarak gelen aşırı yeme isteği ataklarından biriyse 1 saatin sonunda çikolata istediğinizi bile unutmuş olacaksınız.

Kendinize Eziyet Etmeyin

Aşırı yeme isteğini durdurmak için çabalarken kendinize çok katı davranmayın. Disiplinli ve kararlı olun. Bir yiyeceğe karşı gerçekten arzu duyuyorsanız onu tüketmekten çekinmeyin. Çok katı diyetler kendinizi duygusal olarak daha çok yıpratmanıza ve diyetinizin kısa süreli kalmasına sebep olur.

Sizi Ne Tetikliyor?

Aşırı yeme isteği hissettiğinizde, bundan önce gün içinde neler olduğunu gözden geçirin. Bu isteğinize gün içinde yaşadığınız bir şeyin sebep olma olasılığı oldukça yüksek. Sizi neyin tetiklediğini bulduğunuzda onunla savaşmanız kolaylaşacaktır.

Spor Yapın

Özellikle yoga, pilates gibi sporlar hem fiziksel olarak efor sarf etmenizi, hem de duygusal olarak rahatlamanızı sağlar ve aşırı yeme isteği ile savaşmanıza yardımcı olur.

Alışveriş Listesi Yapın

Markete gittiğinizde onlarca seçenek başınızı döndürüyor ve aşırı yeme isteğinizi arttırıyorsa bir alışveriş listesi yapın. Yaptığınız listeye sadık kalmayı alışkanlık haline getirin.

 

 

 

Kaynak : Nasıl Kolay

Yayın tarihi: 05.07.2018
699
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.