Sağlık

Aşırı su içip, sık yemeye mi başladınız?

Aşırı su içip, sık yemeye mi başladınız?

Aşırı derecede su içip yemek yemeye başladıysanız diyabet riskine dikkat edin!

Diyabet; pankreastan salgılanan insülin hormonunun azlığı, yetersizliği ya da etkinliğinin azalması sonucu ortaya çıkan ve kan şekerinin yüksekliği ile seyreden bir hastalıktır.

En sık görülen belirtileri ise; gün içerisinde aşırı susama ve çok su içme, sık idrara çıkma, kilo kaybı, çok yemek yeme, ağız kuruluğu gibi durumlardır. Bunlara ek olarak; bulanık görme, kaşıntı ve cilt enfeksiyonları, yara iyileşmesinin gecikmesi, halsizlik, terleme, yorgunluk, kuru ve kaşıntılı cilt, sık geçirilen enfeksiyonlar, cinsel sorunlar, ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, ağız kuruluğu gibi belirtiler de görülebilir.

Tip I diyabetin belirtileri daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir, ancak ileri yaşlarda başlayan Tip 1 şeker hastalığı da vardır.

Tip II diyabet artık çocukluk yaşlarında da görülebilmektedir.

Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü öncesi diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Ailenizde diyabet hastası varsa özellikle dikkat edin!

Yakın akrabalarında diyabet olanlar risk altındadır.

Yaş artışıyla beraber diyabet gelişme riski artar.

40 yaşın üzerinde ve fazla kilolu kişiler diyabete yatkındır. Vücut Kitle İndeksi (BMI) 30 ve üzerinde olanların diyabete yakalanma riski normal kişilere göre 5 kat fazladır.

Gebelikte diyabet gelişen veya iri bebek doğuran kadınlarda ileriki yıllarda Tip II diyabete yakalanma sıklığı çok fazladır.

Eğer bir kişide Tip II diyabet varsa ailenin diğer üyeleri de risk altındadır.

Hareketsiz yaşam tarzı olanlar,

Stres hiperglisemisi geçirenler,

Kan yağlarında bozukluk olanlar,

Hipertansiyonu olanlar risk grubundadır.

Diyabet tanısı için 8 saatlik açlık kan şekerine bakılır

Açlık kan şekeri 126 mg/dl'den yüksek ise,

Diyabet belirtileri bulunuyor ve rastgele ölçülen kan şekeri düzeyi 200mg/dl'den yüksek ise,

Şeker yükleme testi sırasında herhangi bir kan şekeri düzeyi 200mg/dl veya üzerinde ise, veya diyabet semptomlarında(poliüri,polifaji,polidipsi)herhangi birinin mevcut olması halinde kişi diyabetli olabilir ve doktora başvurmalıdır. "Şeker yükleme testi" olarak bilinen "Oral Glukoz Tolerans Testi" (OGTT), diyabet tanısında büyük önem taşır. Doktor önerisi ile yapılmalıdır.

Bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek için diyabet eğitimi alın.

Diyabet tedavisinde ilaç dışı yaklaşımlar ve ilaçla tedavi birlikte kullanılır. Diyabet eğitimi, egzersiz ve sağlıklı beslenme programı mutlaka uygulanmalıdır.

Genel olarak Tip 1 diyabetliler hastalığın başından itibaren insülin kullanmak zorundadır. Tip II diyabetliler genelde oral ilaçlarla tedavi edilir. Oral ilaçlara yanıt vermez ise insüline geçilir.

Komplikasyonlardan korunmak için yukarıdaki hedefleri sağlamak gerekir. Bunun için de 3-4 ayda bir hekim kontrolu, gerekli tetkik ve konsultasyonların yapılması gerekir.

Haberin devamı 2.sayfada...

Yayın tarihi: 08.11.2010
1622
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.