Sağlık

Artan kilolar hastalık habercisi mi?

Artan kilolar hastalık habercisi mi?

Kilo artışı çoğu zaman bazı hastalıkların bir bulgusu olarak ortaya çıkar. Toplumda bu durumun göz ardı edilip kilo artışının sadece aşırı yemekten kaynaklandığı düşüncesi, hastaneye başvurunun ve tanının gecikmesine, şişmanlığın kişinin kendi kendine yaptığı bir hata gibi algılanmasına yol açabilir.

Güncellenme tarihi:
Artan kilolar hastalık habercisi mi?
Peki nedir bu rahatsızlıklar? İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden Diyetisyen Esra Serinan yazdı...

Kilolu kişilerdeki çaresizlik ve kolaya kaçma arzusuna bir de mucize gibi sunulan zayıflama yöntemleri eklenince bu kişiler kolayca zayıflayabileceklerini sanırlar. Bu nedenle fazla kiloların kaynağını araştırmaktan uzak dururlar. Hatta kişiler beslenme uzmanına başvurduklarında bazen kilo artışlarının nedeninin sigarayı bırakmak ya da aşırı yemek olduğunu savunarak gerekli basamakları yerine getirmekte isteksiz davranırlar. Diğer tıbbi nedenleri bilemeyerek kendi kendilerine tanı koyma eğiliminde olurlar.

Oysa ki her hastalıkta olduğu gibi sebep endokrinolojik olarak araştırılmalı ve sonuca yönelik tedavi yapılmalıdır. Örneğin polikistik over hastalığı, hipotiroidi gibi hastalıklar da kilo artışı yapar diyet ile düzelmezler. Bu nedenle bu hastalıkların tedavileri beslenme diyet bölümü ile bazı bölümlerin koordinasyonunu gerektirir. Eğer kilo artışı tedavisinin bu şekilde yapıldığı konusunda bilinçlenme sağlanırsa tedavide aynı oranda başarı elde edilir. Kişiler kilo fazlalığı nedeniyle beslenme-diyet bölümüne başvurduklarında, diyetisyenin bu kişileri akabinde endokrinoloji, dahiliye, jinekoloji gibi alanlara yönlendirerek ilgili doktor tarafından gerekli muayene ve tetkiklerinin gerçekleştirilmesini istemesi bu nedenledir.

Kilo artışının sebepleri

Kişiler beslenme bölümüne başvurduklarında daha ziyade besinleri ne kadar çok veya az tüketmekte oldukları, besin tercihleri, toplam kilo miktarı gibi konulara odaklanırlar. Bu noktada diyetisyen tarafından kilo alımıyla ilgili olabilecek diğer bazı soruları da cevaplamaları gerekir. Dolayısıyla kişi beslenme ve diyet bölümüne başvurduğunda kilo artışının yanı sıra dikkat çeken diğer bazı bulgular da önem kazanır.

Bunlar adetlerde düzensizlik veya adet görmemek, aşırı yorgunluk, kabızlık, yeterli sıvı içmemeye rağmen susamamak, aşırı uyumak veya uykusuzluk, libidoda azalma, üşüme veya vücut ısısında artış, normal dışı tüylenme ve sivilcelenme olabilir. Ayrıca sigara, alkol ve ilaç kullanımı da kiloyu etkileyebilir. Açlık veya tokluk sırasında kan şekeri ile insülin hormonu arasındaki dengesizlikler, hiperinsülinemi, hipoglisemi, insülin direnci, cushing sendromu gibi kilo artışı yaratabilecek diğer bazı hastalıklar da bu sayede ortaya çıkarılır ve gecikmeden tedavisine başlama şansı doğar. Bazen farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da yan etki olarak kilo artışına katkıda bulunabilirler. Bazı alerji ilaçları, bazı antidepresanlar, epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, steroid tedavisi gibi yan etki olarak kilo artışı yapabilecekler arasındadır.

Neden acıkırız? >>>

Yayın tarihi: 10.09.2009
3363
dahafazlası
YORUMLAR

fazla kilo kadın olsun erkek olsun herkesin hayatını tehdit ediyor..özelliklede obezite oldukça yaygın fes-food tarzı beslenme insanlar ev yemekleride yemeli..

man2009 11.09.2009 16:29:54
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.