Sağlık

Arkadaşlarınız diyetinizi bozmasın!

Arkadaşlarınız diyetinizi bozmasın!

Diyete başladınız ama arkadaşlarınızla buluşmak sorun oluyor. Arkadaşlarınız diyeti bozabilir veya başarılı olmasını sağlayabilir!

Kilo vermeye kesin karar verdiniz, diyetisyeninizle görüştünüz ve size en uygun olan beslenme programını aldınız veya belki de önceden elinizde olan ve bir türlü hazır hissedip de uygulayamadığınız bir listeyle başlamaya karar verdiniz. Tüm kararlılığınızla başladığınız bu ilk günde arkadaşlarınız ısrarla sizinle buluşmak istedi. Bu ilk günlerde henüz fazla yol kat edilmediğinden "nasıl olsa kaybedecek fazla bir şey yok, yeni başladım bu gece bozulsa da yine başlarım" diye düşünebileceğiniz dönemlerdir. Veya uzun süredir diyet yapıyorsanız, vermek istediğiniz kiloların bir kısmını vermişseniz, artık yediklerinizi sınırlamaktan bıkmış ve sıkılmışken de arkadaşlarınızla bir yemekte buluşmuş olabilirsiniz. Onlar içlerinden geldiği gibi yiyorlar, canı makarna isteyen makarna ısmarlıyor, yanında bir kadeh şarap, arkadan tatlı geliyor. Siz de onların yanında belki de daha rahat hissederek bütün kararlılığınızı bir yana bırakıyorsunuz. Tanıdık geldi mi?

Çevreden etkilenmeyin
Yaşam şeklimiz çevresel faktörlerin etkisinde gelişir, bireysel özelliklerimizin gelişiminde genlerimiz kadar çevremiz de etkilidir. Davranış biçimi ve bu davranışın yeniden yapılanması önemli ve kolay olmayan bir süreçtir aslında. Kilo verme davranışı da önemli bir süreçtir,.

Diyeti arkadaşlar bozabilir veya başarılı olmasını sağlayabilir! Bu çok doğal çünkü sosyal aktivitelerin yemek üzerine kurulduğu günümüzde arkadaşların ve çevrenin beslenme düzenimiz üzerinde etkisi oldukça fazla. Tıpkı sigarayı bırakmaya ya da azaltmaya çalışan kişilerin çok sigara içen arkadaşlarının yanında zorlanmaları ve belki de bu seferlik bir tane içeyim demeleri gibi.

Kahve için buluşun
Ama bu elbette ki yalancı bir dünya kurulması anlamına gelmiyor. Gerçek dünyada kızartmalar, börekler, pizzalar, tatlılar var. Eğer kişi bu gibi yerlere gitmekten tamamen kaçınırsa bu sefer de eninde sonunda gerçek dünyaya döndüğünde sorun yaşayabilir. Belki ilk başlarda arkadaşlarla yemek için buluşmaktansa kahve için buluşmak tercih edilebilir. Ancak bu bir alışkanlığa veya sosyal hayatı kötü şekilde etkileyen bir kaçınmaya dönüşmemeli. Önemli olan bu etkinin farkında olarak bilinçli kararlar vermek.

Yakın zamanda New England Tıp Dergisi'nde bir araştırma yayımlandı. 32 yıl boyunca 12 bin 67 kişiyle yapılan araştırmada kilolu arkadaşların insanın kilosu üzerinde çok etkili olduğu ortaya kondu. Obez bir arkadaşa sahip olmak kişinin obez olma riskini yüzde 57 artırırken, karşılıklı en yakın arkadaş olunan durumlarda ise bu risk yüzde 171'e yükseldi. Arkadaşların obezite üzerine etkisi iki ila dört yıl gibi kısa sürelerde görülebiliyor. Bundan kesinlikle arkadaşların kilolarına göre seçilmesi gibi bir sonuç çıkarılmamalı. Ancak farkındalık önemli bir çözüm olabilir. Belki de şimdiden, size göre daha kilolu veya belki de metabolizması hızlı olup daha çok yiyen ama kilo almayan bir arkadaşınızın yanında daha çok yediğinizi fark edebilir ve bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz. Elbette ki yapılacak şey onunla daha az görüşmek değil. Kim bilir belki de normalde kendinizi o kadar kontrol altında tutmaya çalışıyorsunuzdur ki böylesine rahat yiyen birinin yanında rahatça yemek size de cazip geliyordur. Bu araştırmanın sonuçları kilolu kişilerin çevresindekileri etkilediği değil de insanların kilolu kişilerden etkilendiği şeklinde yorumlanabilir. Bu ikisi arasında fark yokmuş gibi gözükse de aslında oldukça farklı iki durum!
Yayın tarihi: 16.10.2007
706
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.