Sağlık

Anti-aging beslenme ile yaşlanmayı geciktirin!

Anti-aging beslenme ile yaşlanmayı geciktirin!

Yaşlanma sürecini geciktirmek için yalnızca kozmetikler yeterli değil! Doğru beslenmek de benimseyebileceğiniz en doğal karşı ataklardan biri.

Anti-aging beslenme ile yaşlanmayı geciktirin!
Anti-aging kelime anlamı olarak 'yaşlılığa karşı' demek. Ülkemizde, özellikle orta yaş ve üzerinde olan kişilerin anti-aging'e olan ilgilerinin gün geçtikçe arttığı da bir gerçek. Anti-aging programının temel felsefesi ise 'sağlıklı ve iyi yaşam.'

Anti-aging'in temel amaçlarına baktığımızda şunları görüyoruz...
* Cilt dokusunu ve bağlayıcı hücreleri yenilemek
* Hormonal düzensizlikleri dengelemek
* Cinsel gücü ve sağlığı artırmak
* Yaşlanma sonucu oluşabilecek hastalıklara karşı erken tam ve önlem almak

Hemen belirtelim, zamana meydan okumak için ancak her daim genç ve sağlıklı olmayı seçenler, anti-aging uygulamalarını hak edebilir. En iyi tedavinin erken teşhis olduğunu artık birçoğumuz biliyoruz. Aslında 'en iyi tedavi' de, hiç hasta olmamak ve bunun için önlem almak demek. Dolayısıyla anti-aging'de de ilk adım öncelikle ciddi bir sağlık muayenesi yaptırmak olmalı. Kişi sağlıklıysa, bunun üstüne anti-aging destekleri inşa edebilir. Yetersizlikler ya da hatalar tespit edilip, iyileştirme yoluna gidilebilir. Yaşlanmanın önüne geçmek mümkün değil belki, fakat fiziksel çöküşün önüne geçilebilir.

Genel sağlık muayenesinin yapılması işte bu açıdan çok önemlidir. Genellikle danışılan uzman tarafından kan ve hormon testleri yapılması istenir. Anti-aging'de en önemli unsurlardan biri de beslenme tarzı... Aslında yıllara meydan okumak için ilerleyen yaşları beklemeden amaç hep iyi beslenmek olursa, zaten doğal anti-aging de gerçekleşmiş olur. Kilo kontrolünü aktif yaşam ve egzersiz takip eder. Dengeli beslenme ile yaşlanmanın tüm belirtileri yavaşlatılabilir, hatta yeniden yapılandırılan bir beslenme tarzı ile kaliteli yaşam süresi uzatılabilir. Beslenmenin ve düzenli egzersizin hücreler üzerindeki müthiş etkisi, kısa bir sürede hissedilecektir.

Benimsenmesi gereken anti-aging alışkanlıklar
* Posa yönünden zengin dengeli bir beslenme tarzı hedeflenmeli.
* Haftada bir gün detoks yapılmalı veya daha kontrollü beslenilmeli...
* Su tüketimine dikkat edilmeli...
* Öğün sayısı artırılıp, tüketilen miktarlar azaltılmalı...
* Yağ tüketimine dikkat edilmeli...
* Tuz ve şeker tüketimi azaltılmalı...
* Porsiyon ölçüleri kontrol edilmeli...

Bu alışkanlıkların yanı sıra hücrelere gençlik aşılayan, antioksidan kapasitesi yüksek besinler, beslenme programı içerisinde yoğun olarak yer alırsa daha çok fayda sağlanabilir ve çok daha fit hissedilir.

Anti-aging programındaki bireylerin kaçınması gerekenler ise şöyle sıralanabilir:
* İşlenmiş hazır gıdalar
* Şeker ve tuz içeriği yüksek besinler
* Katı ve hayvansal yağlar
* Asitli içecekler

Dilara Koçak / Marie Claire
Yayın tarihi: 21.07.2010
1088
dahafazlası
YORUMLAR

Size bir sürü garip urun soyluyorlar dünyasnın parasına alıyorsunuz aslında anti aging için en iyi ürün Arı Sütü Karışımı günde bir çay kaşığı 3 defa alın yeterli heryerde olan ucuz bir ürün dikkat etmeniz gereken daha doğal ve etkili olanı Arı Sütü Doz 1 her makanında var

Nimet Uslu 17.06.2011 18:43:32
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.