Sağlık

Anoreksiya + Alkolizm = En tehlikeli diyet!

Anoreksiya + Alkolizm = En tehlikeli diyet!

Diyet çılgınlıklarının ve yeme bozukluklarının sonu gelmiyor. Bu alanda yaşanan yeni salgının adı "drankoreksiya", yani anoreksiya ile alkol bağımlılığının bileşimi.

Güncellenme tarihi:
Anoreksiya + Alkolizm = En tehlikeli diyet!
Atladıkları her öğünün yerine bir kadeh kokteyl koyan genç kadınların sayısı giderek artıyor. Alkolle beslenmenin tehlikesi sanıldığından daha büyük.

Zayıflık tutkusu uğruna yaşanan sıkıntılar yaratıcılıkta sınır tanımıyor. Daha "anoreksiya" ve "blumia" gibi kavramlara yeni yeni alışırken şimdi de "drankoreksiya" adında tuhaf bir sorunla karşı karşıyayız. Hızla yayılarak neredeyse kendi çapında bir fenomene dönüşen bu akımın formülünde tehlikeli bir karışım var: Kendini açlığa mahkum etmek+alkol bağımlılığı. Drankoreksiya henüz resmi olarak tıbbi literatürde yer almasa da, bünyesinde aynı zamanda yeme bozukluğu ve bağımlılığı barındırdığı için medyanın ve uzmanların radarına girmiş durumda. Hem yemekten hem de alkolden kalori almak istemeyen genç kadınları etkileyen bu bozukluğun giderek yayılması pek çok insanı alarma geçirdi.

Genellikle 20–30 yaş arası, dışarı çıkmayı ve eğlenmeyi seven eğitimli genç kadınları etkileyen drankoreksiya tablosunda yemek yerine alkol tercih edildiği için kusmayı da içeren çok ciddi sağlık sorunları yaşanıyor. Anoreksikler genellikle içkiden uzak dursa da drankoreksiklerin bir kısmı yemek yiyemedikleri için duydukları sıkıntıyı ve gerginliği bastırmak için kendilerini içkiye vuruyor. Bir kısmı da bütün gıdalarını sadece alkollü içkilerden alıyor. En tehlikelisiyse iştahını bastırmak için kokain ve methamhetamine gibi uyuşturucular kullananlar.

Yayın tarihi: 24.09.2009
6006
YORUMLAR

benim anlamadığım bu hastalıkta çıkaracaksan neden yiyisun yemek, allah allah yemek istemiyosan yeme, bu iğrençliği nasıl yapıyorlar aklım almıyor, çok hoşlarına gidiyor sanırım aynada bir deri bir kemik bir görüntü..

hataioya 27.09.2009 11:40:43

oldukça tehlikeli bir hastalık.

la cancy 24.09.2009 12:32:16
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.