Sağlık

Alzheimer'a karşı havuç kürü

Alzheimer'a karşı havuç kürü

Taze sıkılmış havuç suyu kürü Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde olanlar için deva tadında.

Bitkilerin barındırdığı ve insan sağlığını etkileyen aktif naddeler üzerinde yaptığı çalışmaları uluslararası alanda kabul gören Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, havuç kürü ile Alzheimer'ı yüzde 30 oranında iyileştirdiğini belirtti.

Havucun insan sağlığına etkilerini genel başlıklar halinde anlatır mısınız?
"Havuç neye yararlıdır?" diye kime sorarsanız sorun, önce 'gözler' diyecektir.

Halbuki, gözlerimiz için havuçtan çok daha faydalı olan domates. Havuç, bol miktarda A vitamini içerdiğinden gözler için faydalı. Ancak burada bilmemiz gereken nokta, A vitamininin yağda çözünen bir vitamin olduğu.

Havuç suyunu doğrudan içtiğimiz taktirde içerdiği A vitamininden tam anlamıyla istifade edemeyiz.

İçerdiği A vitaminini büyük bir oranda vücudumuza kazandırmak istiyorsak, bu taktirde bir bardak havuç suyunun içerisine iki-üç damla sıvı yağ damlatmamız gerekir.

Havuç suyunun önemli bir özelliği, yemek borusu ve mide yanmasına karşı olan gücü. Mide yanması çekenler için bir bardak havuç suyu bulunmaz bir nimet.

Havuç kürü, insan vücudunda bulunan OGG1(8-OxoGuanine DNA Glycosylase) enzimini aktive etme özelliğine sahip. OGG! Enziminin aktivitesinin düşüklüğü, akciğer kanserinin oluşumunda oldukça etkili.

Akciğer kanserine yakalanmış hastalarda OGG1 enziminin aktivitesinin düşük olduğu gözlenmiştir.

Yayın tarihi: 14.04.2007
3675
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.