Sağlık

Alzheimer'a karşı beyin diyeti

Alzheimer'a karşı beyin diyeti

Brokoli ve ıspanak gibi sebzeler, kadının ileri yaşlarda hafıza kaybetmesini önlüyor. Hem kadınların, hem erkeklerin orta yaşlardan itibaren obeziteden kaçınması, Alzheimer riskini azaltıyor.

Yeni araştırmalara göre, Alzheimer ya da demansa yakalanmamak için standart sağlık önerilerini yerine getirmek ve 'beyin diyeti' yapmak yeterli.

Beyni sağlıklı tutmak için de aktif olmak, kolesterol, kan şekeri ve kan basıncını kontrol altında tutmak gerekiyor.

ALZHEİMER hastalığı konusunda yapılan yeni çalışmaların ortaya koyduğu bir gerçek, orta yaşlarda obezite, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon, ileriki yaşlarda Alzheimer türü hastalıkların oluşması yönünde ayrı ayrı risk faktörleri oluşturuyorlar. Bu problemlerden her biri, hastalık riskini iki katına çıkarıyor. Yani bu problemlerden üçüne birden sahip olanlar, hiç sahip olmayanlardan 6 kat daha fazla risk taşıyorlar.

İsveç'in başkenti Stockholm'deki Karolinska Enstitüsü'nden Dr. Miia Kivipelto, bu bulguların iyi haber olduğunu çünkü hafıza kaybı hastalıklarını önlemek için bir kişinin 'yaşam tarzı'nı değiştirmesinin yeterli olduğunu söylüyor.

Dr. Kivipelto'nun çalışmasında, 50 yaş civarında hesaplanan vücut-kütle endeksleri, obezite sinyali veren 1449 kişinin 21 yıl sonra tekrar incelendiğinde, 61'inin Alzheimer şeklinde demansa uğradığı gözlenmiş. Araştırma sonuçları, vücut-kütle endeksi obez kabul edilen 30'un üzerinde, kolesterolü 250'nin üzerinde ve tansiyonu 140'ın üzerinde bulunanların demans ya da Alzheimer'a yakalanma riskinin iki misli olduğunu ortaya koymuş. Her iki cins için de etkiler aynı görünürken obezite faktörünün kadınlarda daha güçlü olduğu görülmüş.

Yayın tarihi: 20.07.2004
928
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.