Sağlık

Alkol Meme Kanseri Riskini Arttırıyor

Alkol Meme Kanseri Riskini Arttırıyor

Türk meme hastalıkları ve meme kanseri vakfı başkanı Dr. Gürbüz, alkol tüketimine bağlı olarak artan meme kanseri riskinin, yeşil yapraklı sebzeler, narenciye ve baklagillerin tüketilmesiyle önlenebildiğini bildirdi.

Türk Meme Hastalıkları ve Meme Kanseri Vakfı Başkanı Dr. Can Gürbüz, alkol tüketimine bağlı olarak artan meme kanseri riskinin, yeşil yapraklı sebzeler, narenciye ve baklagillerin tüketilmesiyle önlenebildiğini bildirdi.

Dr. Gürbüz, yaptığı açıklamada, dünyada her 3 dakikada 1 kadının meme kanserine yakalandığını, her 11 dakikada da 1 kadının bu hastalıktan öldüğünü vurguladı.

Mayo Klinik tarafından 34 bin kadın üzerinde gerçekleştirilen ve Amerikan Epidemiyoloji Dergisi'nin son sayısında yayınlanan araştırmada, alkol tüketimine bağlı olarak artan meme kanseri riskinin, yeşil yapraklı sebzeler, narenciye ve baklagillerin tüketilmesiyle önlenebildiğinin ortaya çıktığını kaydeden Dr. Gürbüz, kadınlarda en sık görülen ve Türkiye'de ise yılda 30 bin kadının yakalandığı meme kanserinde alkol kullanımın önemli bir risk faktörü olduğuna işaret etti.

Alkolün vücutta asetaldehit denilen kimyasal maddeye dönüştüğünü, bu maddenin de kansere yol açtığını dile getiren Dr. Gürbüz, ıspanak, pazı ve marul benzeri yeşil yapraklı sebzeler, limon, portakal suyu gibi narenciye ile kurufasulye ve bezelye türündeki baklagillerde bol miktarda bulunan folatın, zararlı maddenin yol açtığı genetik hasarın vücut tarafından onarılmasını sağlayarak kanser riskini düşürdüğünü belirtti.

Alkol kullanan kadınların B vitaminli folat zengin diyetle beslenmelerinin önerildiğini kaydeden Dr. Gürbüz, bu sayede meme kanseri riskinin alkol kullanmayan ve folat içeren gıdalarla beslenmeyen kadınların seviyesine indirilebildiğine dikkat çekti.

Dr. Gürbüz, 50 yaşından sonra yakalanma riski 4 kat daha fazla olanmeme kanseri için erken teşhisin çok önemli olduğuna da değinerek, ''Menopoz sonrasındaki kadınlarda kilo meme kanseri riskini artırıyor.Bu yüzden kadınlar beslenmelerine dikkat etmeli. Her gün 1 bardak alkol alan kadınların da, diyetlerinde bu besinleri bulundurmaları gerekir'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 04.06.2001
915
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.