Sağlık

Adet ağrıları hakkında doğru bilinen yanlışlar

Adet ağrıları hakkında doğru bilinen yanlışlar

Doğurgan yaştaki her 100 kadından 30'unun adet döneminde ağrıyla savaştığını biliyor muydunuz?

Tıpta "dismenore" olarak tanımlanan bu jinekolojik sorun hakkında doğru bilinen yanlışlar...

Adet dönemi, kadınlar için pek beklenen ve özlenen bir süreç değildir. Bir de bu döneme "ağrı" eşlik ettiğinde adeta eziyet dolu günler başlar. Adet ağrısı yüzünden kadının çalışma hayatı, spor yaşamı, psikolojisi, hatta evliliği olumsuz etkilenir; ciddi yaralar alabilir.

Bir kadın olarak dismenoreyi hayatınızdan çıkarmak için bilimsel önerilere kulak vermeniz gerekiyor.

Dismenore, psikolojik bir sorundur. YANLIŞ

Yıllarca dismenorenin psikolojik bir sorun olduğunu düşünülmüş ve hastalara bununla yaşamaya alışmaları tavsiye edilmiştir. Ancak yapılan çalışmaların da ortaya koyduğu gibi, dismenore psikolojik bir sorun olarak görülmemelidir.

Çocuk sahibi kadınlarda dismenore sorunu olmaz. YANLIŞ

18-50 yaş arasındaki her kadın dismenoreden yakınabilir. Ancak çocuk doğurmamış, sigara içen, alkol kullanan, şişman ve ailesinde dismenore olan kişilerde bu risk daha fazladır.

Jinekolojik değerlendirme gerekli değildir. YANLIŞ

Ne olursa olsun, jinekoloğa başvurmak yararlı olacaktır. Çünkü jinekolojik muayenede adet sancısına neden olabilen başka bir hastalık varsa (çikolata kisti, yumurtalık kisti, miyom, spiral, enfeksiyon gibi) saptanabilecek ve tedavi edilebilecektir. Yetersiz değerlendirme sonucu yapılan tedavinin başarılı olma şansı düşüktür.

İlk önce ağrı kesici

Jinekolojik muayenede hiç bir jinekolojik hastalık saptanmadığında tedavinin ilk basamağının ağrı kesici olduğunu belirtiliyor. Uzmanlar, sancılı adet görme (dismenore), birçok kadının yakındığı, en sık görülen jinekolojik yakınmalardan birisi olduğunu ve doğurgan çağdaki kadınların yarıdan fazlası bu sorun ile karşı karşıya olduğunu söylüyor.
Yayın tarihi: 01.04.2003
866
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.