Sağlık

Açıkta dondurmaya dikkat!

Açıkta dondurmaya dikkat!

Sağlık Bakanlığı, açıkta satılan dondurma ve buzlu içecekler alınırken dikkatli olunması, güvenilir olmayan yerlerden, sokak satıcılarından dondurma alınmaması istendi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün açıklamasında, sıcak yaz günlerinin gelişiyle başta dondurma olmak üzere buzlu gıdaların tüketiminin de arttığına dikkat çekildi.

Yeterli ve dengeli beslenme için her gün tüketilmesi gereken süt ve süt ürünleri grubunda yer alan dondurmanın; protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri içerdiği belirtilen açıklamada, bu gıdanın yapımında sütün yanı sıra şeker, çeşitli meyveler, çikolata, kakao, fındık, fıstık, karamel, glikoz şurubu, bitkisel yağ, süt yağı, salep, kıvam vericiler, doğal ve doğala özdeş aromaların kullanılabildiği kaydedildi.

''Ancak sağlıklı bir dondurma ve buzlu gıda üretiminde kullanılan bu tür katkı maddeleri, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından izin verilen Türk Gıda Kodeksi'ne uygun katkı maddelerini içermelidir'' uyarısına yer verilen açıklamada, besleyici değeri yüksek bir gıda olsa da sağlıklı koşullarda üretilmemiş veya saklanmamış dondurmaların sağlığı tehdit eder hale gelebileceğine işaret edildi.

Yayın tarihi: 19.06.2012
1977
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.