Sağlık

6 ayda 80 kilodan 56'ya indi

6 ayda 80 kilodan 56'ya indi

İnci Konca, 17 yaşında lise öğrencisi bir genç kız. 6 yaşından sonra kilo almaya başladı. Konca, 6 ayda 24 kilo vererek 80 kilodan 56 kiloya indi.

İnci Konca, henüz hayatının baharında bir gene kız. Annesi çalıştığı için düzensiz ve kötü beslenmiş. O nedenle çocukluğundan beri kilo problemi olmuş. Ailesi onu diyetisyene yönlendirmiş. 17 yaşındaki İnci Konca'nın hikayesi, obezitenin çocukları ve gençleri nasıl tehdit ettiğini gözler önüne seriyor.

Nasıl kilo aldın?

Küçükken geçirdiğim havaleler yüzünden bitkisel ilaç takviyesi aldım. Annem geç saatlere kadar çalıştığı için, bana bakıcılar baktı. Bakıcıların beslenme konusunda yeterince bilinçli olmamaları da bana kilo olarak döndü. Altı yaşından sonra sürekli kilo almaya başladım.

Ailede başka kilolu olan var mı?

Babam da babamın ailesi de aşırı obez bir aileydi. Problem vardı orada da.

Kiloluyken en çok ne tüketirdin?

Ruh halime göre bir beslenme düzenim vardı. Canım sıkıldığında bunu yiyeceklerden çıkarırdım. Tatlı sevmezdim ama porsiyonlarım çok büyüktü. Ana öğünlerde aşırı yiyordum zaten.

Sporla aran nasıldı?

Bir dönem basketbol, voleybol, tenis ile ilgilenmiştim. 2 sene önce aletli jimnastik salonuna gidiyordum. Annem zorlamadığı sürece spor yapmaktan kaçıyordum.

Nasıl bir diyet programı oluşturuldu senin için?

Bundan önce birçok kez diyet yapmıştım. Fakat diyetisyenimin verdiği diyet listesi, bana daha çok hitap eden ve daha özgür bırakan bir diyetti. Okulum olduğu için, okul hayatıma göre bir diyet listesini, diyetisyenimle birlikte hazırladık.


"Adım ölçer beni yürümeye yöneltti"

Kilo verme sürecinde neler yaşadın?

Zaman zaman zorlandım. Fakat her hafta değişen, farklı farklı besinlerden oluşan bir listem vardı, hatta bana uygulaması eğlenceli bile geliyordu. Bu yüzden hiç kontrolümü kaybetmedim. Diyetisyenimle diyalogum çok iyiydi. Diyetin yanında spor da yaptım. Adım ölçer cihazı verdiler; bu da beni daha çok yürümeye ve hareketli olmaya teşvik etti.

Diyet yaparken kaçamakların oldu mu?

Çok canımın çektiği bir şey görünce onun değerini ölçüp ona göre davranıyordum. Eğer o yiyeceği (tatlı, hamburger) daha sonra da yiyebileceğimi biliyorsam yemiyordum. Mesela pastanede kardeşim börek yerken, o böreği orada ertesi gün de yiyebileceğimi bildiğimden, çok az yiyordum. Bu düşünce yapısını bana, diyetisyenim öğretti.

Yepyeni bir fiziğe kavuşmuşsun?

Evet, aynaya baktığımda çok değiştiğimi görüyorum. Diyete başladığımda 80 kiloydum. Altı aylık bir zayıflama program sonucu 24 kilo verdim. Düzenli olarak kontrollerime gittim her gittiğimde vücut analizim yapıldı. Verdiğim kilonun, nereden gittiği ölçüldü ve diyetim ona göre düzenlendi. Şimdi 56 kiloyum.

'Yeni bir başlangıç yaptım'

Kiloluyken psikolojin nasıldı?

Kiloluyken hayata karamsar bakanlar vardır: ben karamsar değildim. Ruhsal bir çöküntü de yasamadım. Şimdiden tek farkı kendime güvenim ve sosyal hayatım daha azdı. Onun dışında insanların izlenimleri ele şimdikinden farklıydı tabii. Ama psikolojik olarak çok şey değişmedi; sadece simdi kendime biraz daha fazla güveniyorum. Kendimi sporla geliştirmeye çalıştığım için hala ulaşılacak bir hedefim var. Ama yeni bir başlangıç yaptığımı söyleyebilirim.
Yayın tarihi: 04.03.2009
12027
dahafazlası
YORUMLAR

hangi diyeti uyguladın

aliye şen 29.03.2011 16:08:25

adim ölcer ile kac adim olana dek yürüyüs yapiyordun ?

pinar 31.08.2009 01:17:05

bende 72 kilodayim boyumda kisa bende diyet yapmayi beceremeyenlerdenim akupunktur denesemmi ne dersiniz

hulya 15.08.2009 00:45:57

ÇOK GÜZEL KİLO VERMİŞSİN TEBRİK EDERİM İNŞALLAH BENDE VEREBİLİRİM.85 KİLODAYIM DİYETİSYENİN ADRESİNİ YAZARMISIN

AYSEL 07.08.2009 14:17:47

Kenç arkadaşım tebrik ediyorum, herzaman bu kiloda kalmasını öğrenmesi gerekiyor inşallah ilerleyen dönemlerde, beslenmesine dikkat ederse aynı kiloda kalır. böyle yazıları okuduğumzaman kendimin 3 yıl önceki halini hatırlıyorum. Şu an 73-75 kilo arasında gidip geliyorum. o hafta ki beslenme şeklime göre değişiyor. bende 33 kilo verdim, 110 kilo idim, kilolu olan insanların sağlıklı ve uzun yaşaması için zayıflaması gerekiyor, herkezin bu genç arkadaşımızı örnek almasını istemir. tekrar tebrik ederim.

Temel ÖZ 17.07.2009 15:30:17

tebrik ediyorum

ülkü kara 22.06.2009 19:36:42

tebrik ediyorum sizi.bende şu an 71 kiloyum.inanınki bu röportajı okuduktan sonra zayıflamaya karar verdim.

sevgi 31.05.2009 11:11:15

bende 70 kiloyum şu an vermiş halim bende 4 yıl önce 79 kiloydum kendim 7 kilo verdim bu kış içtigim ilaçlarla 2 kilo aldım şu an diyetisyene gidiyorum hedefim 60 kilo olmak sizi görünce çok imrendim kilonuzu nsl koruyorsunuz tebrikler herşey beyinde biter

selin 28.04.2009 15:45:38

merhaba... bende şuaralar tıpkı sizin yaptığınız gibi bir diyetisyenden destek alıyorum.Yakın aralıklarla iki doğum yapan ben,İnanılmaz kilolar almayı başardım.Çocuklarımdan önceki kilom 47 iken şuanda tam 80 kg a ulaştım.Tabi bu da 6 kg vermiş halim ancak bu 6 kg bir ayın tablosu.Ayrıca sizin azminize de çok özendim ve benim diyet sonu hedefim 60 buarada bir kez daha verebileceğime inandım.Ancak şuan sizin hala bu kg muhafaza etmek için diyetisyenden destek alıp almadığınızı öğrenmek isterdim zarif ölçülerinizle kalın,hoşçakalın...

pınar 25.03.2009 01:36:48
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.