Mahmure

Sağlık

Diyet & Fitness

40 bin kadın meme kanseri kurbanı

40 bin kadın meme kanseri kurbanı

Kromozomların her iki ucunda bulunan ve "telomer" olarak adlandırılan DNA protein kompleksinin kısalması ile kanser gelişimi arasında ilişki olduğu bildirildi.

Telomerlerin her bölünme sonrası belirli ölçüde kısalmasının epitel hücrelerde doku yenilenmesini etkilediği belirtildi.

Uzmanlar, telomer kaybı nedeniyle bir noktadan sonra bölünmenin durduğunu, kromozomların normal işlevini yerine getiremediğini, bunun da kanser oluşumuna yol açabildiğini ifade etti.

John Hopkins Araştırma hastanesinde, FISH adı verilen özel bir teknikle, kanser öncesi doku değişiklikleri üzerinde yapılan araştırmada, dokularda telomer uzunluğunun normalden yüzde 90 daha az olduğu görüldü.

12 denekten alınan, meme kanseriyle ilgili olarak incelenen DCIS ve LCIS hücrelerinde ise örneklerin 9'unda kısa telomer tespit edildi.

Amerika'da her yıl yaklaşık 212 bin meme kanseri teşhis ediliyor, 40 bin meme kanseri hastası ölüyor. Meme kanseri Amerika'da kadınlar arasında en fazla ölüme yol açan ikinci kanser türü olarak biliniyor.

Araştırma raporu, Amerikan Kanser Araştırma Kuruluşu'nun geçen hafta başlayan 94. genel kurulunda açıklandı.
416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.