Sağlık

20 Dakika Önce 20 Dakika Sonra!

20 Dakika Önce 20 Dakika Sonra!

Gün içinde yürüyüşe ayıracağınız 20 dakika daha sağlıklı, verimli ve uzun bir yaşam sürdürmeniz için yeterli! Yürüyüşten 20 dakika önce ve 20 dakika sonra hayatımızın nasıl değitiğini sizler için araştırdık...

Güncellenme tarihi:

Egzersizindepresyondan hafıza kaybına neredeyse her şeye şifa olduğu biliniyor ve bunlar araştırmalarla da kanıtlanıyor artık. Bu aşağıda gördüğünüz resim, sadece 20 dakikalık yürüyüşün hayatımızı nasıl dönüştüreceğinin somut bir kanıtı gibi.
ABD'deki Illinois Ünivertsitesi'nden Dr. Chuck Hillman'ın yaptığı araştırmanın sonucu oldukça dikkat çekici. İlk resimdeki hareketsiz insan beynindeki soluk mavi ve yeşiller konsantrasyon nöronlarının dibe vurmuş olduğunu gösteriyor. Hemen yanındaki kanlı canlı, allı pullu görünen resim ise 20 dakikalık yürüyüşten sonra çekilmiş. Beynin odaklanma ve aldığı bilgileri işleme nöronları son derece aktif.Peki bu ne anlama geliyor?

Yani herhangi bir işe başlamadan önce yapacağınız 20 dakikalık yürüyüş, sizi daha verimli, akıllı, doğru kararları verebilen biri yapıyor. Sadece 20 dakika! Bu durumda bahaneleri bir kenara koyun ve kendinize bir plan yapın.

Mesela 20 dakika erken kalkıp, işe giderken vasıtanıza bir durak sonra binmek ya da mesela plazada çalışıyorsanız asansörü kullanmak yerine 20 dakika merdivenleri inip çıkmakişinizi görecek. Tek yapmanız gereken yanınızda buna uygun ayakkabı ve şık pabuçları bir süre kaldırmak için bir ayakkabı poşeti bulundurmak.
Kazanımlar bununla da kalmıyor, uzmanlar her gün yapılan 20 dakikalık yürüyüşün pek çok diyetten daha etkili olduğunu ve hatta erken ölümleri büyük oranda önlediğini söylüyor. Günde 20 dakika yürümemek için deli olmak gerek!

Yayın tarihi: 25.12.2015
6463
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.