Sağlık

100 yıl yaşamanın sırrı bu yiyeceklerde

100 yıl yaşamanın sırrı bu yiyeceklerde

Uzun bir yaşamın sırrı, en çok arzulanan hayallerin başında geliyor. Yeni yapılan araştırmalarla, bu gizem biraz daha aralanıyor. Ancak bazı insanlar, kolaylıkla bir asırı deviriyor. Onların sırrı ne?

Güncellenme tarihi:
Uzun bir yaşamın sırrı, insanoğlunun en çok peşinden koştuğu hayallerin başında geliyor. Bilim ilerledikçe, her gün yapılan yeni yapılan araştırmalarla, bu gizem biraz daha aralanıyor. Ancak bazı insanlar, çok çaba göstermeden bir asırı deviriyor. Peki onların sırrı ne?

Bazı bilimadamları, coğrafi bölgenin bunda etkisi olduğunu düşünüyor. Örneğin, Japonya'nın Okinawa Adası, dünyada yaşları 100'ün üzerinde olan en çok insanın yaşadığı yer. Uzmanlara göre bunun nedeni, ada sakinlerinin Japon mutfağına özgü az yağlı ve sebze ağırlıklı beslenme alışkanlıkları. Ancak dünyanın birçok bölgesinde de yaşları 100'ün üzerinde olan insanlar yaşıyor.

Dünyanın saygın bilim kuruluşlarından İngiltere Beslenme Kurumu'ndan (British Nutrition Foundation), diyetisyen Dr. Elizabeth Weichselbaum 100 yaşını geçen insanlardan on tanesiyle bir görüşme yaptı. Ve nasıl bu kadar uzun yaşadıklarının cevabını bulmaya çalıştı.

İşte sonuçları:

1. BALIK

115 yaşındaki Danimarkalı Hendrikje van Andel-Schipper'a göre uzun yaşamasının sırrı her gün yediği ringa balığı ve içtiği bir bardak portakal suyu. Balık Omega 3 yağı bakımından çok zengin ve özellikle kalp ve damar hastalıklarını önleyici bir yapıya sahip. Portakal suyu ise vitamin C ve antioksidan bakımından zengin.

2. TAZE SEBZE

120 yaşındaki Arap asıllı İngiliz Mariam Amash, uzun ömürlü olmasını bolca sebze yemesine bağlıyor. Dr. Weichselbaum'un, günlük beslenme listemize çeşitli vitamin ve minareller içeren sebzeleri de dahil etmemiz şart. Sebzeler, kalp krizini önlüyor ve kansere karşı koruma sağlıyor.

3. ÇOK AZ ŞEKER

114 yaşındaki Japonyalı Mitoyo Kawate düzenli olarak geleneksel vanilyalı kek (şeker, su, tereyağ ve vanilyadan yapılan) yediğini söylüyor. Dr. Weichselbaum'a göre Kawate'nin uzun yaşamasına asıl sebep kek değil fakat düzenli olarak ancak kararında şeker tüketmesi.


4. AZ ALKOL

İskoçya'da 113 yaşında vefat eden Lucy d'Abreu, her gün zencefilli konyak içtiğini söyledi. Dr. Weichselbaum az tüketilen alkolün kalp krizi riskini azalttığını ama bunun yanında bazı kanser türlerinide tetiklediğini belirtiyor. Belki de Lucy'nin asıl sırrı zencefildi.

5. EGZERSİZ

Ukraynalı Hryhoriy Nestor'un en sevdiği yemek, ekmek arası atıştırma. Bol bol Lahana, patates ve balık da yediğini söyleyen Nestor, bunun yanında hiç evlenmediğini ve Ukrayna'daki çiftliğinde aktif bir hayat sürdürdüğünü ve çok hareket ettiğini söylüyor.

6. EKMEK

111 yaşına kadar yaşayan İngiliz Ada Mason'un torunu, annanesinin her öğünde bol bol ekmek yediğini söyledi. Mineral açısından zengin olan ekmek, uzun yaşamın nedeni olmasa da yardımcısı olmuş olabilir.

7. TAHIL

Her sabah bir İskoç geleneği olan yulaf lapasını yiyen 111 yaşındaki Annie Knight, uzun yaşamasını bu alışkanlığına bağlıyor. Dr. Weichselbaum göre ise yulaf lifli yapısıyla sağlığına çok yararlı.

8. TAVUK

114 yaşına kadar yaşayan Yukichi Chuganji fazla sebze yememesine rağmen uzun ömrünü her gün yediği haşlanmış tavuğa bağlıyor. Dr. Weichselbaum'a göre pilavın içinde vitaminler, minareller ve nişasta bulunuyor. Ama pilavla sebze de yemek gerekiyor.

9. PEYNİR

Kazakistan'da yaşayan Sakhan Dosova 130 yaşına daha yeni bastı ve dünyanın en yaşlı insanı olarak rekor kırdı. Tatlıdan uzak duran Dosova, bunun yerine bolca süzme peynir yiyiyor. Dr. Weichselbaum süzme peynirin diğer peynirlere nazaran daha az yağlı olduğunu ve kalsiyum açısından da zengin bir besin olduğunu söylüyor.

10. SÜT

116 yaşındaki Ekuadorlu Maria Esther uzun yaşamasının sebebinin içtiği keçi sütü olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre, süt kemiklerin içerdiği kalsiyum ile kemiklerin zedelenmesini ve güçsüzlenmesini önlüyor. Böylece, yaş geçse bile, insan daha dinamik ve sağlıklı bir yaşam sürebiliyor.

İngiliz The Sun gazetesi de, daha uzun ve sağlıklı bir ömür sürmenin "sosyal sırlarını" ortaya çıkarmak için yüzlerce bilimsel araştırmanın sonuçlarını inceledi. İşte 100 yaşına kadar yaşamak için diğer ipuçlar:

Yayın tarihi: 07.04.2009
1360
dahafazlası
YORUMLAR

allah kime hakkında ne hayırlıysa o kadar yaşam wersin o dilerse ne olmazki ?evet bu besinlerinde mutlaka bir derece etkisi wardır ki dünya üzerinde hiç birşey ve hiçbir canlı boşa yaratılmamıştır..

lucy 08.05.2009 14:22:46

sağlıklı beslenmek tamam da ...100 yaşına kadar yaşamak ister miyim orası şüpheli :D

nily21 08.04.2009 13:59:34
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.