Sağlık

10 Yıl Fazla Yaşamanın Sırrı

10 Yıl Fazla Yaşamanın Sırrı

Şimdiye kadar sağlıklı beslenme, egzersiz yapma ve sigaradan uzak durma sayesinde ömrün uzadığını bildiklerini kaydeden uzmanlar, yeni araştırmayla, bu sayede ömrün ne kadar uzatılabileceğini saptadıklarını açıkladı.

California Üniversitesi uzmanlarınn Dr. Gary Fraser ve arkadaşları tarafından 34 bin kadın ve erkek arasında yapılan araştırma, 1976 yılında başladı. Araştırmada, hepsi 30 yaşın üzerinde olan deneklerle ilgili her türlü kişisel bilgi kullanıldı.

Araştırma sonucunda, sağlıklı beslenen, egzersiz yapan ve sigara içmeyen kişilerin 5 ila 10 yıl daha fazla yaşayabildikleri belirlendi.

Uzmanlar, sağlıklı beslenme, spor yapma ve sigaradan uzak durmanınuzun yaşama katkısının üçte iki, genetik etkinin ise üçte bir oranındaolduğunu açıkladı.

Daha önce aynı sonuca yakın saptamaların İsrailli ve Japon bilim adamları tarafından da yapıldığı hatırlatıldı. Konuyla ilgili araştırma raporu, "Archives of Internal Medicine" adlı dergide yer aldı.
Yayın tarihi: 01.08.2001
833
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.