Sağlık

1 haftada nasıl 5 kilo verilir?

1 haftada nasıl 5 kilo verilir?

Her kadın mutlaka hayatında bir kez de olsa "Keşke bu hafta 5 kilo birden versem de şu elbisenin içine girebilsem" demiştir...

Çok basit: VERİLEMEZ!

Öte yandan her gün kitle iletişim araçlarında onlarca "mucize diyet" ile karşılaşılmakta. "İsveç Diyeti, Ayırma Diyeti, Hollywood Diyeti, Manken Diyeti, Lahana Çorbası Diyeti, Burçlara Göre Diyet, Uzman Diyeti, Kan Grubu Diyeti, Renk Diyeti, Amerikan Kalp Vakfı Diyeti, Atkins Diyeti, Son Şans Diyeti" ve daha yüzlerce değişik isimli veya isimsiz diyet. Peki bu kadar çok diyet listesi ortalarda dolaşırken neden hala insanların kilo problemi var? Çünkü bu tip diyetlerin çoğu başlangıçta hızlı kilo kaybı sağlasa da, kısa bir süre sonra bu kilolar fazlasıyla geri alınmaktadır.

Bu tip diyetler sağlığa zarar vermenin ve metabolizmanın bozulmasını sağlayarak ömrü kısaltmanın yanı sıra, kişinin "ben bu işi başaramıyorum" diyerek umutsuzluğa kapılmasına neden olmaktadır. Zaten yaşam tarzı haline getirilemeyen hiçbir yönteme başlamamak gerekir.

Gerçek ağırlık kaybı vücuttaki yağ kitlesinin azalması ile mümkündür. Kas ve su kitlesindeki kayıplar hem sağlık açısından risklidir, hem de kalıcı ağırlık kaybına neden olmamaktadır. Ağırlık kaybının hızlı olması öncelikle su, sonrasında kas kitlesindeki azalma ile ilişkilidir.

Genel ilkeleri benzer olmakla birlikte diyet mutlaka "kişiye özel" olarak hazırlanmalıdır. Çünkü herkesin metabolizması birbirinden farklılık gösterir, tıpkı parmak izi gibi. Multifaktöriyel bir hastalık olan şişmanlığın tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım gerekir. Dahiliye uzmanı veya endokrinolog, diyetisyen, fizyoterapist ve psikolog ile ekip halinde tedavi edilmesi durumunda daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Günümüzde birçok kronik hastalığın temel nedenini oluşturan şişmanlığın tedavisinde diyetisyen en yetkili ve etkin meslek mensubudur. Sağlık ekibinin temel direği olan hekim hastanın gerekli muayenesini yapar, tahlillerini yaptırır ve diyetisyen, kişinin özelliklerine uygun beslenme modelleriyle normal ağırlığa iniş sürecini başlatır. Diyetisyenler aldıkları eğitimin gereği olarak beslenme programını kişiye göre ayarlayabilen, aynı zamanda zayıflama diyetlerini yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı sağlayabilecek şekilde düzenleyebilen kişilerdir.

Zayıflama programlarının, kişinin (yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite düzeyi, beslenme alışkanlıkları vb.) özelliklerine göre enerji ve besin öğesi içermesi; yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırabilmesi ve yavaş (0,5 - 1 kg/hafta) ağırlık kaybı ile bireyin yeni beslenme programını yaşam tarzı haline getirmesini sağlayabilmesi gerekir.

Unutulmamalıdır ki; ayda 6 kg üzerinde ağırlık kaybı metabolik olarak başka sağlık problemlerine zemin hazırlamaktadır. Sabırlı olmak şart. Kişi, seneler içerisinde aldığı kiloları birkaç haftada vermeye çalışmamalı. Bu uğurda aç karına greyfurt veya limon suyu içmenin, kabak çekirdeği yemenin, sürekli maden suyu içmenin, yosun tabletlerinden, kekik sularından ve form çaylarından medet ummanın hiçbir bilimsel dayanağı olmadığı gibi; faydadan çok zarar verdiği aşikardır.

Ağırlık kaybının geçmişine bakıldığında; midede hacim oluşturan posa tabletlerinin sindirim sisteminde tıkanmalara, kafein ve amfetaminlerin bağımlılığa, çok düşük kalorili diyetlerin ve sindirim sistemine yapılan cerrahi müdahalelerin besin öğesi yetersizliklerine, protein diyetlerinin böbrek ve kalp problemlerine, kalp yetmezliği sonucu ölümlere neden olduğu görülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü aylık ağırlık kaybını 2 - 4 kg arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır. Kişi çok şişmansa ve ameliyata hazırlanacaksa, anestezi riskini azaltmak için doktor ve diyetisyen gözetiminde ayda 6 kg verdirilebilir. Yoksa kimse 20 senede aldığı kiloları 20 günde vermeye kalkışmamalı, sabırla tedavinin üzerine gitmelidir.

Zayıflamanın temelinde eğitim yer almaktadır. Dahiliye uzmanı veya endokrinolog kontrolünde yapılacak klinik muayenenin ardından elde edilen kan tahlil sonuçları yorumlanarak, kişi diyetisyen eşliğinde tıbbi beslenme tedavisine alınmalıdır. Egzersiz ve davranış değişikliği tedavisinin yerleştirilmesi ile hedefe ulaşılmalı ve kişi koruma programına alınmalıdır. 3 ay süresinde diyet, egzersiz ve davranış değişikliği tedavisi uygulanmadan kimseye ilaç tedavisi ve/veya cerrahi tedavi uygulanmamalıdır.

Sonuç olarak; zayıflama programı kişiye özel, bireyin benimseyip, yaşam tarzı haline getirerek uygulayabileceği, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırabilecek özellikte olmalıdır. Ayrıca obezitenin tedavisinde tek başına diyet tedavisi yeterli olmamakta, beraberinde egzersiz programı ve davranış değişikliği tedavisi de gerekmektedir.

Uzman Diyetisyen
M. Turgay KÖSE


Yayın tarihi: 04.04.2009
2611
dahafazlası
YORUMLAR

Kesinlikle yazılanlara katılıyorum. Deliler gibi diyet yapan arkadaşlarımın habire kilo alıp vermekten cildi çatlaklarla doldu. Bir de takip ettikleri kişilerin çoğunun tıp diploması bile yok. Herkes diyet programı hazırlıyor ama bir araştırın kimisi kimyager, kimisi biyolog, kimisinin hic alakası bile yok. Kimin sözüne inandığımıza dikkat etmemiz gerek.

star 12.08.2009 18:46:32

ellerinize sağlık çok güzel olmş.

!! meleq !! 29.06.2009 19:11:25

kilolu insanlara baktığımızda mutlaka altında yatan sebep var hormonal bozukluklar metabolizma vs ne diyet yaparsan yap mümkündeğil vücut almış olduğun enerjiyi yakmayıp depo yapıyorsa sen ne yaparsan yap kiloları yeniden almaya mahkümsun bunun için hekim yardımı almak tabiki bu konuda hekim varsa altında yatan sorunları ortadan kaldırmadan olmaz bana kalırsa piyasada satılan haplar tutarsa uzman diye dolaşan çok uzmandan iyidir tabiki tuttura bilirsen tutturamasanda başka sorunlar yaratabilir onun içindirki mutlak iç hastalıklar doktorları bu konuda araştırma yapıp insanlara yardımcı olmalı

enver 23.05.2009 10:02:30

tebrik ederim ortalarda o kadar diyet uzmanı var ki herkes birbirinden iyi kim daha fazla zaYIFLATIR. ama kişinin metabolizması v.s. göze alınmayarak bir yarış halinde çoğu kez de dediğiniz gibi verilenin 2,3 katı geri alınır. Sabırlı olmak ve gerçekten bir uzmana danışmak teşekkürler

kutay eda 15.04.2009 15:57:59

haklısınız ben şu anda diyet yapıyorun ayda 3 kilo veriyorum en doğrusu bu şimdiye kadar hızlı kilo vermiştiim fazlasıyla aldım ama artık asla almıyorum kolay gelsin

Güney 14.04.2009 09:06:18

aslında haklısınız bn tam 70kıodaydım ve evde tek basıma dans ettım ekmek yemedım az yedım sonunda58odum bende katılıorum

akasya 07.04.2009 17:46:40

dengeli yemek bol hareket ve de sabır.. bu işin başka yolu yok

nily21 07.04.2009 17:31:56

çok güldüm:) başlığı okuduğumda sağlıklı zayıflama konusuna bu kadar önem veren mahmure bunu yapıyorsa artık diye söylenmeye başlamıştım ama mahmure beni yanıltmadı güzel haber teşekkürler:D:D

yeşim 06.04.2009 16:04:19
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.