Sağlık

Yaz ishaline dikkat!

Yaz ishaline dikkat!

Prof. Dr. Mustafa Kendirci, özellikle 0-2 yaş gurubundaki çocuklarda yaz aylarında sık görülen ishalin hızlı sıvı kaybı nedeniyle ölümlere neden olduğunu söyledi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Kendirci, enfeksiyonlara bağlı ishallerde, hem çevre hem de kişisel temizlik koşullarının iyi olmamasının, hastalık oluşumunu kolaylaştırdığını belirtti.

Prof. Dr. Kendirci, özellikle 0-2 yaş gurubundaki çocuklarda yaz aylarında sık görülen ishalin hızlı sıvı kaybı nedeniyle ölümlere neden olduğunu, uzadığı zaman da beslenme yetersizliği ve büyüme geriliğine yol açtığını anlattı:

"Genellikle ilk yaşlarda unlu ve nişastalı besinlerle beslenme, hem beslenme bozukluğuna neden olmakta, hem de bağırsaklarda sulu dışkılamayı artırmaktadır.

İshalli çocuklara, ishali artırır endişesiyle su ve sulu besinlerin verilmemesi, ağızdan sıvı tedavisi üzerinde durulmadan antibiyotik ve antidiyareyik içeren ilaçların yazılması, hastaneye yatırılan hastaların çoğuna damardan sıvı tedavisi uygulanması, ishalin uzamasına, ağırlaşmasına ve buna bağlı başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Çünkü, ishalli çocuğa gereksiz verilen antibiyotikler iştahı azaltabilir ve bağırsak florasını bozarak ishal süresini uzatabilir."

Prof. Dr. Mustafa Kendirci, ishal olan çocuklara şekerli gıdaların az verilmesi gerektiğine de değindi:

"Katı gıdaları alabilen çocuklara verilecek pirinç suyunda bulunan amino asitler, bağırsaklarda hasarın düzelmesini hızlandırmaktadır.

Patates, haşlanıp verildiğinde bileşimindeki nişastanın su tutucu özelliğinden dolayı ishalli hastalara faydalıdır.Yoğurt ile karıştırılması çok daha iyi sonuç vermektedir.

Şeftali ve elmada bulunan pektin, bağırsak hareketlerini yavaşlatmaktadır."

Prof. Dr. Kendirci, ateşi çok yüksek, karın ağrısı ve krampları çok fazla, dışkısı kanlı olan, sıvı kaybı bulguları gözlenen ve iki gün içinde düzelmeyen ishal durumlarında mutlaka doktora başvurulması gerektiğini söyledi.
Yayın tarihi: 29.06.2006
959
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.