Sağlık

Yaz aylarında kazaya dikkat!

Yaz aylarında kazaya dikkat!

112 Acil Sağlık Hizmetlerine bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların önemli bir bölümünü ev kazaları ve yaz döneminde yaşanan boğulmalar oluşturuyor.

Sağlık Bakanlığı, yaz aylarında artan bebek ve çocuk boğulmalarına dikkat çekerek, aileleri uyardı...

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, çocukların, önemli bölümü önlenebilen kazalara bağlı olan yaralanma ve ölümlerden korunabilmesi için ailelerin çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Yetkililer, 112 Acil Sağlık Hizmetlerine bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların yüzde 79'unu ev kazaları ve yaz döneminde yaşanan boğulmaların oluşturduğunu belirttiler. Bebeklerin birkaç santimetre derinlikteki suda bile boğulabileceğine dikkati çeken yetkililer, "İçi su dolu küvet, leğen,kova ve şişme havuzlar bile bebekler için çok büyük tehlikeler içerebilir. Su altında sadece 2 dakika kalan çocuk, bilincini yitirebilir ve kalıcı beyin hasarına maruz kalabilir. Bu yüzden bunların boş tutulmasında yarar vardır. Kapı veya telefona yanıt vermek için bile olsa bebek veya küçük çocuğunuzu bunların içinde yalnız bırakmayın" uyarısında bulundular.

"Deniz ve havuz kenarında yalnız bırakmayın"

Yetkililer, yaz döneminde deniz ve havuz kenarlarında oynayan bebek ve çocuklara da nezaret edilmesi gerektiğini vurguladılar.

Bebek ve küçük çocukların buralarda yalnız bırakılmamasını isteyen yetkililer, su kenarlarındaki kayalık ve taşlık zeminlerin de bebek ve çocukların kayarak suya düşmesine yol açabileceğine dikkati çektiler. Yetkililer, "Bu nedenle, yeni yürümeye başlayan bebeklerinizi ve oyun oynamak isteyen çocuklarınızı korumasız su kenarlarından uzak tutun" uyarısında bulundular.

Ev kazalarına dikkat

Bu arada düşme, zehirlenme, elektrik çarpması, yanma ve ateşli silahla yaralanma da bebek ve çocukların ev ortamında maruz kaldığı kazaların başında geliyor. Buna göre, çocuk acil servislerine yapılan başvurular içinde yüzde 36 oranıyla düşme sonucu oluşan travma ve boğulmalar, ilk sırada yer alıyor. Yetkililer, mobilyaların pencerelerden uzak tutulması, pencerelere parmaklık takılması, bebeğin yatağının kenarlarının korumalı olmasının alınacak önlemlerden bazıları olduğuna dikkati çektiler. 3 yaşın altındaki çocukların solunum yollarının çok dar olduğuna işaret eden yetkililer, küçük cisimleri ağızlarına götüren miniklerin boğulma risklerinin yüksek olduğunu belirttiler.

Yetkililer, küçük çocukların maruz kalabilecekleri tehlikelere karşı şu uyarılarda bulundular:

- Toplu iğne, mücevher, düğme, boncuk, tespih ve diğer tüm küçük cisimleri bebek ve küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun.

- Bebek veya çocuğunuzun oynadığı oyuncakların yaşına uygun olmasına dikkat edin ve bunları düzenli olarak kontrol edin.

- Oyuncaklarda sivrilen ve parçalanmaya hazır hale gelen kısımlar bebek ve çocuklar için önemli riskleri de beraberinde getirmektedir. Bunlara karşı dikkatli olun.

Zehirlenme, yanık ve yangınlara dikkat

Bebek ve çocukların maruz kaldığı ev kazalarının yüzde 34'ünü ise zehirlenme, yanık ve yangınlar oluşturuyor. Yetkililer, tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerinin bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve orijinal kaplarında saklanması, su, süt, kola ve yoğurt kaplarının kimyasal maddelerin saklanması amacıyla kullanılmaması, evlerde zehirli bitki bulundurulmaması, hava gazı ve soba zehirlenmelerine karşı önlemlerin alınması gereğine işaret ettiler.

Elektrik çarpmalarının da çocuklar için tehlike oluşturduğu bildirildi. Buna göre, 112 Acil Sağlık Hizmetlerine, bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların yüzde 6'sını elektrik çarpmaları oluşturuyor. Yetkililer, "Evde açık elektrik kabloları bırakılmamalı,tesisat düzenli olarak gözden geçirilmeli, elektrik prizleri kapatılmalı veya bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlere monte edilmelidir" uyarısında bulundular.

Yetkililer, ateşli silahların da evde boş olarak ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması, emniyetinin sürekli kapalı tutulması gerektiğini hatırlattılar.
Yayın tarihi: 13.06.2006
1085
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.