Sağlık

Yatağını ıslatan çocuk cezalandırılıyor!

Yatağını ıslatan çocuk cezalandırılıyor!

International Hospital Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Alagöl, ülkemizde yapılan araştırmalarda, yatak ıslatan çocukların yüzde 35'inin ağır cezaya maruz kaldığının ortaya çıktığını belirtiyor.

Yatağını ıslatan çocuk cezalandırılıyor!
Gece yatak ıslatma sorunu (nokturnal enürezis) insanlık tarihinde kayıtları bulunan en eski sağlık problemlerinden biri. Tarih boyunca, birçoğu kaba hatta barbarca olan yöntemlerle bile tedavi edilmeye çalışılan bu problemin çaresi, günümüzde de cezalandırmalarla aranıyor.

Gece altını ıslatma sorununun ayda en az bir kez ıslatma baz alındığında görüldüğü sıklık hakkında bilgi veren Prof. Dr. Bülent Alagöl şu bilgileri veriyor:

6 yaş civarında %10
10 yaş civarında %5
Genç erişkinde %0,5-1 oranında


Anne ve baba küçükken ıslatıyorsa, çocukları da ıslatıyor

Altını ıslatma sorununda kalıtımsal faktörlerin etkili olduğu biliniyor. Anne- babadan her ikisinin çocukluk dönemlerinde altlarını ıslatmaları halinde çocuklarında alt ıslatma sorunu görülme sıklığının yüzde 77 olduğuna değinen Prof. Alagöl, "Anne ve babadan sadece birini altını ıslattığında çocuklarında alt ıslatma sorunu görülme sıklığı yüzde 44 oranındadır. Eğer anne ve babada böyle bir sorun yoksa yüzde 15 oranında altını ıslatma sorunu görülüyor. Son yıllarda yapılan kromozom analizleri sonucu 8., 12., 13. ve 22. kromozomlarda altını ıslatmadan sorumlu genler bulunmuştur" diyor.

Altını ıslatma sorunu bulununlar incelendiğinde yüzde 97'sinin idrar ve üreme yollarını ilgilendiren hastalıklara bağlı olmadığı, yüzde 3'ünün ise idrar yolu hastalıklarına bağlı olarak geliştiği saptanıyor. Gece altını ıslatma sorununun başka nedenlerini de sıralayan Prof. Dr. Bülent Alagöl, şu bilgileri veriyor:
İdrar yolları enfeksiyonları
İşeme problemleri
İdrar yolları darlıkları
Diyabet hastalığı
Tiroid bezi bozuklukları
Uyku apneleri
Aşırı gıda duyarlılıkları

Gece altını ıslatma konusunda en fazla taraftar bulunan 3 teori olduğuna değinen Prof. Bülent Alagöl, bunları şöyle sıralıyor:

1.Geceleri artan idrar yapımı
2.Geceleri mesane kasının aşırı duyarlılığı
3.Yüksek uyanma eşiği (derin uyku)

Bu etkenlerin tek başına değil birlikte de görülüp gece altını ıslatma sorununu yarattığına değinen Prof. Alagöl, tanı koyabilmek için ayrıntılı hasta öyküsü, fizik muayene, idrar yapmanın gözlemlenmesi, tam idrar tetkiki istediklerini söylüyor. Bunlara bazı olgularda üriner sistem ultrasonografisi, nörolojik muayene, gaitada parazit bakılması gibi tetkikler de eklenebiliyor.

Temel değerlendirmede herhangi bir pataloji saptanmayan olgularda tedaviye geçilebiliyor. Geri kalan olgularda ise ileri tetkik öneriliyor.

Yayın tarihi: 21.09.2010
2828
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.