Sağlık

Velilere okul çantası uyarısı

Velilere okul çantası uyarısı

İstanbul Ortopedi Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Aksoy, kemik uzamasının en yoğun yaşandığı 6-14 yaş arasında kemik üzerine veya adaleye binecek aşırı yüklerin gelişmekte olan çocuğun şekil yapısını bozacağını belirterek, "Öğrencilerin taşıyacağı ideal çanta kendi ağırlığının yüzde 10-20`sini geçmemeli" dedi.

Doç. Dr. Aksoy, yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen araştırmalara göre, sonradan oluşan omurga hastalıklarının travma, yanlış duruş, ağır taşıma gibi nedenlerden kaynaklandığını söyledi. Bu tür hastalıklara zamanında önlem alınmazsa ileride kamburluk veomurgada eğrilik gibi sorunlara yol açtığını anlatan

Doç. Dr. Aksoy, şöyle konuştu: "Kemik uzamasının en yoğun yaşandığı 6-14 yaş arasında kemik üzerine binecek aşırı yük, gelişmekte olan çocuğun şekil yapısını bozar. Onun için öğrencilerin taşıyacağı ideal çanta kendi ağırlığınınyüzde 10-20`sini geçmemeli. Özellikle Anadolu`da çocuklar sırtlarında çanta ile kilometrelerceyürümek zorunda kalıyor. Bu durum çocuklarda ciddi anlamda adale yorgunluklarına, kas ağrılarına, tendon gerilmelerine yol açıyor. Okulçocuklarını bu tür tehlikelerden korumak için çantasındaki yük miktarıazaltılmalı, taşıma süresi de kısaltılmalıdır. Biz hekimlerin velilereönerisi, tüm okul gereçlerinin değil, sadece o günkü ders kitaplarınınçantada taşınması yönündedir."

Doç. Dr. Bülent Aksoy, ayak taban arkını düşürecek ayakkabıların çocuklarda taban ağrısı ve ayak şekil bozukluğuna yol açtığını da vurgulayarak, "Okul çocuklarının ayakkabıları, tabanları yumuşak, ayak önünü sıkmayacak şekilde ve su geçirmez deriden olmalı. Topuk yüksekliği ise 2-2.5 santimetreyi geçmemeli" diye konuştu.

ÇANTA NASIL OLMALI, NASIL KULLANILMALI

Okul çantalarının hafif, omuz askılarının geniş ve petli, sırta gelen arka bölümünün de destekli olmasının önemine işaret eden Doç. Dr. Aksoy, dikkat edilmesi gereken kuralları da şöyle sıraladı:

-Sırt çantası kullanılırken her iki askı da takılmalı.

-Yük sırta eşit olarak dağılmalı. En ağır olan kitap ve diğer eşya, sırta gelecek şekilde çantanın en arkasına konmalı.

-Bel kemeri ve kenar-göğüs askıları kullanılmalı, yük vücuda yakıntutulmalı.

-Çanta kalça hizasına kadar inmeli, her iki kürek kemiğinin hizasında olmalı. Üst kısmı ise boyun seviyesinde bulunmalı.

-Çanta içindeki eşya yerinde duracak şekilde yerleştirilmeli.
Yayın tarihi: 09.09.2002
1049
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.