Sağlık

TV ile gelen ergenlik

TV ile gelen ergenlik

İtalya'da yapılan bir araştırmaya göre, TV, video oyunları ve bilgisayar ekranı karşısında çok zaman harcayan çocuklar, ergenliğe daha çabuk giriyor.

Floransa Üniversitesi bilim adamları, sanılanın aksine ergenliğe çabuk girmenin, TV'de açık saçık programlarla ilgisinin bulunmadığı sonucuna vardılar.

Yapılan test sonuçları, TV, video oyunu ve bilgisayar ekranı gibi radyasyon içeren elektronik aletlerin, çocuklarda ergenliğe geçişi yavaşlatan 'melatonin' hormonu salgısını azalttığını ortaya çıkardı. Bilim adamları, yaşları 6 ile 12 arasında değişen 74 çocuğun, 7 gün süreyle TV izletmediler. Sonuçta, bu çocukların melatonin salgıları yüzde 30 arttı. Araştırma grubundan uzman Roberto Salti. 'Bizler genelde, televizyon ve benzeri elektronik aletlerin psikolojik etkileri üzerinde duruyoruz. Ama gerçekte, fiziksel etkileri çok daha fazla. Biz bunu kanıtladık' dedi.

Yayın tarihi: 29.06.2004
1042
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.