Sağlık

Türkiye'de her yıl 48 bin bebek ölüyor

Türkiye'de her yıl 48 bin bebek ölüyor

Türkiye'de her gün 13 bebek ile gebelik, doğum ve loğusalık dönemi yaşayan 2 anne hayatını kaybediyor. İshalden de her yıl 3 bin 500, zatürreeden ise 9 bin 500 bebek ölüyor

Türkiye'de her yıl 1 milyon 958 bin gebelikten 1 milyon 480 bin canlı doğum olurken, buna karşılık 477 bin düşük ve ölü doğum meydana geliyor. Bu rakamın 283 binini de isteyerek yapılan düşükler dolduruyor.

Her gün 13 bebek, 2 anne ölüyor

Türkiye'de doğumların yüzde 22'si 20 yaş altı ve 35 yaş üstü kadınlar tarafından yapılıyor. Türkiye'de her gün 13 bebek ile gebelik, doğum ve loğusalık dönemini yaşayan 2 annenin hayatını kaybettiğini ifade eden Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdür Yardımcısı Münip Üstündağ, "Marmara depreminde 15 bin kişi öldü, doğal olarak bütün ülke yasa girdi. Türkiye'de her yıl 48 bin bebek ölüyor ama değişik yerlerde olduğu için pek önemsenmiyor" diye konuştu.

Türkiye'de her yıl ishalden 3 bin 500, zatürreeden 9 bin 500 bebeğin ölüyor, evlenen 4 kişiden 1'inin akraba olması nedeniyle genetik hastalıkların bebeklere geçiyor. Sadece iyot yetersizliğinden dolayı 3 kişiden 1'i guatr hastası oluyor.

Üstündağ, bebek ölümlerini azaltmak ve bebeklerin sağlıklı gelişimlerini sağlamak amacıyla zeka ve fizik gelişim geriliğine neden olan "fenilketüniri" ve "konjenital hipotroidi" belirlemek için Ulusal Yenidoğan Taraması da başlatacaklarını vurgulayarak, "Her yeni doğanın topuğundan kan alınacak. Kan testinin sonuçlarına göre bebeğin sağlıklı gelişimi sağlanacak" dedi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Erman Tuncer bebek sağlığında anne sütünün koruyucu özelliğinin büyük önem taşıdığını belirterek, hayata geçirdikleri "Tek Başına Anne Sütüyle Beslenme Projesi"nin anne sütünü yaygınlaştırmayı ve Bebek Dostu Hastane sayısını artırmayı amaçladığını söyledi.
Yayın tarihi: 25.09.2003
993
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.