Sağlık

Topuktan alınan bir damla kanla çifte kontrol

Topuktan alınan bir damla kanla çifte kontrol

Hastalıkların atlanmasının önlenmesi amacıyla artık programda özel hastaneler de yer alıyor

Sağlık bakanlığı'ndan sonra özel hastaneler de yenidoğan bebeklerde hastalık tarıyor

Sağlık Bakanlığı 1994 yılında, yenidoğan bebeklerdeki belli başlı hastalıkların taranması amacıyla yürütülen "Neonatal Tarama Programı"nı, "Ulusal Tarama Programı" olarak uygulamaya başladı. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü tarafından yürülütülen bu program çerçevesinde, bebeklere artık doğumdan sonra iki defa test yapılıyor.

Hastalıkların atlanmasının önlenmesi amacıyla artık programda özel hastaneler de yer alıyor. Bebeğin kanı alınarak özellikle de hipotriodi (tiroid hormonu azlığı) ve fenilketonüri taraması yapılıyor. Bebeklerin topuğundan alınan kan örnekleri, illerde sağlık müdürlüklerinin şubeleri tarafından toplanıyor. İstanbul'da, tüm veriler Hıfzısıhha Merkezi bünyesinde bir araya getiriliyor.

Diğer illerde saptanan merkezlere de aynı şekilde kan örnekleri gönderiliyor. Özel hastaneler de bebeklerden örnek alarak hem Sağlık Bakanlığı'na bu verileri gönderiyor, hem de bir kısmı kendi laboratuarlarında bu testleri çalışıyor. Hastalık olasılığı belirlendiğinde, il sağlık müdürlüğü ve testin yapıldığı özel hastaneden aileye bilgi veriliyor.

Böylece bebeklerdeki hastalıkların atlanmaması için çifte kontrol yapılıyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Pınar Dayanıklı, yenidoğan tarama programlarının hedeflerini şöyle özetledi:


 Tanı konulan bebeklerde hastalık bulunması halinde uygun ve erken tedaviye başlanması

 Bebeklerde zeka geriliği, beyin hasarları ve geri dönüşümsüz zararların engellenmesi

Hastalıkların topluma getirdiği ekonomik yükün önlenmesi

 Akraba evliliklerinin azaltılması

 Tedaviler sayesinde bebeklerin uygun zeka seviyesine ulaşmasının sağlanması

Tiroid eksikliği ve fenilketonüri kan örneğiyle saptanıyor

Tarama testleri sayesinde anlaşılamayan hastalıkların belirtilerinin tesbit edilebildiğine değinen Dr. Pınar Dayanıklı, "Bir grup hastalık belirti verdiğinde iş işten geçmiş oluyor. Bizim bu hastalıkları önceden taramamız gerekiyor. 'Örneğin bu testlerin içindeki tiroid hormonu seviyesine bakmak, bebeğin gelişmesi, büyümesi ve zekasının gelişmesi açısından büyük önem taşıyor" dedi. Tiroid hormonunun bazen kalıtsal özellikler şeklinde, bazen o bebeğe özel olarak eksik üretildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Tiroid hormonu eksikliği ülkemizde 4 bin canlı doğumdan birinde görülüyor.Bazı bebeklerde tiroid bezi gelişmemiş oluyor, yanlış yerde oluyor, az gelişmiş oluyor, bu bebekten alınan kan örneğinde görülüyor."

Yayın tarihi: 11.08.2009
1575
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.