Sağlık

Suçlu yetiştirmek için 10 kural

Suçlu yetiştirmek için 10 kural

Çocuğunuzu ''geleceğin suçlusu'' olarak yetiştirmek mi istiyorsunuz? Bu hiç de zor değil. ABD'nin Houston Polis Müdürlüğü, herhalde akılda daha kalıcı olması için, tersine bir yol tutturmuş ve anne ve babalara ''Geleceğin Suçlusunu Yetiştirmenin 10 Basit Kuralı''nı hazırlamış.

Daha küçükken çocuğa istediği her şeyi vermeye başla. Bu şekilde o, bütün dünyanın onun geçimini sağlamak zorunda olduğuna inanacaktır.

Kötü sözler söylediği zaman gül. Böylece o kendisinin akıllı olduğuna inanacaktır.

Ona manevi, ahlaki hiçbir eğitim gösterme. 21 yaşına gelince kendi karar versin diye bekle.

Yerde bıraktığı her şeyi kaldır: Kitaplarını, ayakkabılarını, elbiselerini... Onun için her şeyi sen yap ki, o bütün sorumlulukları başkalarına yüklemeye alışsın.

Onun önünde sık sık kavga edin. Bu sayede bir gün aile parçalanırsa fazla şaşırmaz.

Çocuğuna istediği kadar harçlık ver. Hiçbir zaman kendi parasını kendi kazanmasın. Senin hayatta karşılaştığın güçlüklerle onun da karşılaşmasına ne gerek var?

Yiyecek içecek ve konforla ilgili bütün arzularını yerine getir. İstediklerini yapmamak tehlikeli soğukluklara neden olabilir.

Komşulara, öğretmenlere, polislere karşı daima onun tarafını tut. Onların hepsinin çocuğa karşı peşin hükümleri vardır.

Günün birinde başına gerçekten bir bela gelirse, ona ''Bir şey yapmadın'' diye kendinden özür dile.
Yayın tarihi: 05.03.2002
3281
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.