Sağlık

Sigara çocuğunuzu kanser yapıyor

Sigara çocuğunuzu kanser yapıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma, sigaranın ülkede her yıl 5 bin hamileliğin düşükle sonuçlanmasına ve 1200 kadının rahim ağzı kanserine yakalanmasına yol açtığını ortaya koydu.

Tabipler Birliği'nin araştırmasında ayrıca, giderek yaygınlaşan kısırlık vakalarının pek çoğundan da sigara sorumlu bulundu. Sigara içen 120 bin erkeğin bu kötü alışkanlıkları yüzünden kısırlaştıklarını vurgulayan bilim adamları, anne-babanın bu alışkanlıklarının çocuklardaki kanser vakalarını da arttırdığını açıkladı.

Bilim adamları, sigara içen bir çiftten dünyaya gelen çocukların ileri yaşlarda kalp hastalıkları, şeker ve astım gibi hastalıklara yakalanma risklerinin, sigara içmeyen anne-babaların çocuklarından yüksek olduğunu söyledi.

İngiliz Tabipler Birliği, yapılan araştırma sonunda ortaya çıkan tablonun ''ürkütücü'' olduğunu vurguladı. Hükümete de sigara kullanımının azaltılması için etkin önlemler alınması çağrısında bulunan Tabipler Birliği, özellikle hamile kadınların sigara kullanmasının önüne geçilmesi için kampanyalar başlatılmasını ve kamuya açık yerlerdeki yasakların genişletilmesini istedi.

Bu arada, İngiltere'de nüfusun yaklaşık yüzde 25'inin sigara kullandığını gösteren istatistikler, Tabipler Birliği tarafından kaygı verici bulundu.
Yayın tarihi: 10.04.2004
824
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.