Sağlık

Şiddet içeren video oyunları çocukların beyinlerini etkiliyor

Şiddet içeren video oyunları çocukların beyinlerini etkiliyor

Bayramda çocuğunuza hediye olarak video oyunu almadan önce, beyin üzerinde araştırmalar yürüten uzmanların yayınladıkları son rapora bir göz atmanızda yarar var. Çocuklarınız odalarında , şiddet içeren video oyunlarıyla eğlenirken, bu oyunlar onların beyin hücrelerinin çalışma şeklini etkiliyor.

Dahası, yüksek teknolojinin kullanıldığı yöntemlerle yapılan beyin taramalarında, yıkıcı davranış bozuklukları sergileyen çocukların beyinlerinde yapısal değişikliklerin meydana geldiği teşhisi kondu. Indianapolis'te bulunan Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden radyoloji profesörü ve nöroradyoloji bölümü başkanı Vincent P. Mathews bu çocukların 'hayvanlara karşı şiddet uyguladığını, eşyaları kırıp döktüğünü ya da öbür çocuklarla kavga ettiğini' belirtiyor.

Bu çocukların beyinlerinde duyguları, itkileri ve dikkati denetleyen alandaki genel etkinlik oranı daha düşük çıktı. Mathews şiddet içeren video oyunlarına kendini fazlasıyla kaptıran çocuklarda bu etkinin çok daha belirgin olduğunu dile getiriyor. Normal çocukların beyin etkinliklerinde bile 'televizyonda, filmlerde ve oyunlarda şiddet içeren görüntülere maruz kalmalarına' bağlı olarak değişiklikler meydana geldiğini ekliyor.
Yayın tarihi: 04.12.2002
1017
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.