Sağlık

Şiddet içeren çocuk programı izlettirmeyin!

Şiddet içeren çocuk programı izlettirmeyin!

3 yaşın altındaki çocukların televizyon izlemesine izin verilecekse bunun eğitim içerikli çocuk programları olması gerek.

Araştırmacılar, 3 yaşın altındaki çocuklara şiddet içeren çocuk programları izlettirilmesinin gelecek 5 yıl içinde dikkat eksikliği riskini artırabileceği uyarısında bulundu.

Erken yaşta televizyon izleme ve gelecekteki dikkat sorunlarıyla ilgili yapılan yeni araştırma kapsamında 'Arthur' ve 'Barney' gibi programları 3 yaşın altındaki grup için uygun bulan araştırmacılar, 'Power Rangers' gibi çizgi filmlerin izletilmesine karşı çıkıyor.

Eğitim içerik li olmalı!
3 yaşın altındaki çocukları kapsayan bu araştırmada, çocukların televizyon izlemesine izin verilecekse bunun eğitim içerikli çocuk programları olması gerektiği belirtiliyor. Araştırmada, 3 yaşın altında her gün her saat şiddet içeren çocuk programı izleyen çocuklarda, dikkat eksikliği riskinin 5 yıl sonra iki katına çıkacağı ortaya kondu. 'Rugrats' ve 'Taş Devri' gibi şiddet içermeyen çocuk programlarının bile dikkat sorunları için önemli derecede risk taşıdığı kaydedildi.

Aralarında 'Arthur', 'Barney' ve 'Susam Sokağı'nın bulunduğu eğitim içerikli programlarla çocuklarda gelecekteki dikkat sorunlarıyla ilgili bağlantı kurulmadı. Araştırmada, bu riskin özellikle 3 yaşın altındaki çocuklar için geçerli olduğu, bunun nedeninin de bu dönemdeki hayati öneme sahip beyin gelişimi olabileceğine dikkat çekildi.

Uzun saatler TV karşısında olmak zararlı
Amerikan Pediatri Akademisi, 2 yaşından küçük çocuklara televizyon izletilmemesini, bu yaşın üstündeki çocuklara ise sınırlı televizyon izlettirilmesini tavsiye ediyor. Washington Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan yeni çalışma, Pediatrik dergisinin bu ayki sayısında yayımlanacak.
Yayın tarihi: 09.11.2007
801
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.