Sağlık

Şaşılık ciddi psikolojik yaralar açabiliyor

Şaşılık ciddi psikolojik yaralar açabiliyor

Erken teşhisle düzelebilen şaşılığın ihmal edilerek kalıcı hale gelmesi, kişinin benliğinde ciddi psikolojik yaralar açabiliyor.

Şaşılık, doğuştan olabileceği gibi, doğum sırasında baş ve boyunda oluşan hasarlar, ateşli hastalıklar ya da gözlük gerektiren ışık kırılması hatalarından da kaynaklanabiliyor. Normal ve gizli şaşılıkların erken yaşta tespiti ve tedavisi için okullarda ayrıntılı göz taraması yapılması gerekiyor.

Yalancı kaymaya dikkat!

Bebeklerde görülen ve halk arasında "yalancı kayma" olarak da nitelendirilen şaşılığın genellikle ihmal edildiğini vurgulayan uzmanlar 6 ayı dolduran her bebeğin göz kontrolünden geçirilmelisi gerektiğini belirtiyor.

Normal ve gizli şaşılıkların erken yaşta tespiti ve tedavisi için okullarda ayrıntılı göz taraması yapılması gerektiğini söyleyen Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özkağnıcı, ihmal edilen ve kalıcı hale gelen şaşılığın ilerleyen dönemde, kişinin benliğinde ciddi psikolojik yaralar açabileceğini vurguladı.

Özkağnıcı, bir estetik bozukluk olan şaşılığın, kişinin sosyal ilişkilerinde de ciddi aksamalara neden olabileceğini belirterek: "Özellikle genç ve orta yaş şaşıları, kendilerini toplumdan uzaklaştırmak isterler. Sosyal aktivitelere katılmazlar ve kendilerini hep yalnız ve aldatılmış hissederler. Özellikle, şaşılık tedavisi olmamış genç kızlar, içlerine kapanırlar ve çevreleriyle iletişim kurmakta zorlanırlar. Bu hastalar için de çeşitli tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Yüzde yüz olmasa da bu ileriki dönem şaşılıkları, birkaç ameliyattan sonra büyük ölçüde giderilebiliyor. Ameliyatla ya da gözlük kullanarak şaşılıktan kurtulan kişiler, adeta yeniden doğuyor. Sosyal ilişkileri artıyor ve hayata dört elle sarılıyorlar" diye konuştu.
Yayın tarihi: 28.09.2003
742
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.