Sağlık

Sadece tatile çıkarken korunmak yetmez!

Sadece tatile çıkarken korunmak yetmez!

Tatil mevsimi gelince anne babalar sıcak çarpması, ishal ve besin zehirlenmelerinden korkuyor, çocuklarını korumaya çalışıyor. Yaz gelince en çok da çocukları güneşten korunmada alınacak önlemler merak ediliyor.

Sadece tatile çıkarken korunmak yetmez!
Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, bebek ve çocukların doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerektiğini, şehirde dolaşırken 15-30 faktör, deniz kenarında ise sudan ve kumdan yansıyan ışık nedeni ile 50 faktör güneş kremi sürülmesinin gerekli olduğunu belirtiyor.

D vitamini sentezi için direkt güneş ışığına ihtiyacımız var. Ciltte D vitamini sentezine yarayacak dalga boyundaki ışınlar camdan geçemediği için direkt güneş ışığı ile temas önemli. Ancak güneşin çok dik gelmediği saatlerde çocukların kol ve bacaklarının 20 dakika güneşe maruz kalması yeterli ışın almalarını sağlayabiliyor.

Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, çocuklarda yazın sık karşılaşılan rahatsızlıklar ve tedavileri hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor:

SICAK ÇARPARSA BOL SIVI

Sıcak çarpması uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmakla oluşuyor. Bu nedenle bebek ve çocukların doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekiyor. Aileler genellikle kemik gelişimlerine katkısı olması için uzun süre deniz ve havuz kenarında çocukların oynamasına, şiddetli güneş ışığının altında kalmasına izin veriyor. Oysa güneş koruyucu bile kullanılsa bebeklerin, çocukların uzun süre, şiddetli güneş ışığına maruz kalmaları sıcak çarpmasına neden olabiliyor.

Çocukların özellikle deniz kenarında başlarında şapka ve üzerlerinde açık renkli giysilerle gölgede kalmaları önem taşıyor. Çocuklar gölgede bile olsalar yansıyan ışınlar nedeni ile hem güneş yanığı hem de sıcak çarpması riski altında oluyorlar.

Güneş çarpmasının belirtileri neler?

Güneşe uzun süre maruz kalınması sonucu vücudun ısı dengesi bozulacağı için başlıca şu belirtiler ortaya çıkıyor:
* Şiddetli baş ağrısı
* Bulantı
* Kusma
* Yüksek ateş
* Şuur bulanıklığı, uykuya eğilim

Sıcak çarpmasından şüphelenilen durumlarda ne yapmak gerekli?

* Öncelikle çocuk serin bir yere götürülmeli
* Vücudu sıkan giysiler çıkarılmalı
* Başa, kasıklara ve koltuk altına soğuk kompres yapılmalı
* Eğer bilinci yerindeyse, şiddetli kusma yoksa kaybedilen sıvı ve tuzu yerine koymak için bol sıvı (ayran, su, meyve suyu) verilmeli; seçilecek besinler sıvı şeklinde olmalı

Sıcak çarpmasından şüphelenilen durumlarda ne yapmamalı?

* Çocuğun bilinci yerinde değilse veya şiddetli kusma varsa içecek verilmeyin
* Alkol koklatmayın
* Gazlı içecekler vermeyin
* Katı gıdalar yemesi için ısrar etmeyin

Sıcak çarpmasından şüphelenilen durumlarda ne zaman doktora başvurmalı?

* Çocuğun bilinci yerinde değilse
* Çok kusma varsa
* Ateş düşürülemiyorsa
* Ağızdan sıvı alımı mümkün olmuyorsa mutlaka doktora başvurmak gereklidir.

ÇOCUKLARA GÜNEŞTEN KORUYUCU TİŞÖRT GİYDİRİN

Çocuklara kaç faktör güneş koruyucu sürülmesi gerektiği sürekli tartışılıyor. Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, şehirdekiyle, havuz ve deniz kenarındaki güneş ışınlarının etkisinin aynı olmadığını belirtiyor. Çünkü kum, havuz ve denizden yansıyan güneş ışınları güneşin etksini artırıyor. Şehir içinde 24 saat etkili olan güneş koruyucular kullanılabileceğini belirten Dr. Sarıbeyoğlu, şu önerilerde bulunuyor:

* Güneş koruyucular olarak bilinen maddeler çinko oksit, titanyum dioksit, benzon ve parsol gibi maddelerdir. Kullanılacak güneş koruyucu bu maddelerden en az ikisini içermeli, hem UVA hem de UVB ışınlarının etkilerini azaltacak özelliklte olmalıdır. Ürünün içinde PABA olmamalıdır.
* Seçilen ürün özellikle deniz kenarında kullanılacaksa mutlaka suya dayanıklı olmalıdır. Suya dayanıklı ürünler bile suya girme, kurulanma sırasında etkinliğini kaybedebileceği için 2-3 saatte bir yenilenmelidir.
* Ürünler güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmelidir.
* Amerikan Pediatri Akademisi 6 ayın altındaki bebeklerde güneş koruyucuların kullanımını önermemekle beraber son yıllarda bu görüş değişmektedir. Artık uygun ürün kullanılırsa küçük bebeklere de güneş koruyucu öneren birçok araştırma vardır.
* Çocuklar da güneş gözlüğü takmalıdır Ancak gözlüğü taşıyacakları ve bunun sorumluluğunu alabilecekleri bir yaşta olmaları önemli. İşportadan gözlük almayın. Mutlaka zararlı ışınlara karşı korumalı gözlükleri tercih edin.
Yayın tarihi: 05.07.2010
1277
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.