Sağlık

Otizme erken teşhis mümkün

Otizme erken teşhis mümkün

'Bebek akıl sağlığı' psikiyatride hızla büyüyen bir alan. Uzmanlara göre başta otizm olmak üzere sorun bebeklikte teşhis edilirse tedavi mümkün.

Güncellenme tarihi:
Sağlıklı bir bebek ilk günlerde gözünüzün içine bakmaya, dördüncü ay itibarıyla karşısındakilerle iletişimden zevk almaya, dokuzuncu aydan sonra da gülüşe gülerek karşılık vermeye başlar. Jacob Day adlı bebek bunların hiçbirini yapmadı. Anne Tamie Day, "Sanki bize ya da başka bir yere bakarken acı çekiyor gibiydi" diye anlatıyor oğlundaki garipliği ilk fark edişini... Yoğun davranış tedavisi Psikoloji mezunu olan Day, oğlunda otizm olabileceğinden şüphelenmiş ve Jacob'ı sonuçları nisanda yayımlanan, 12 aylık olduktan sonra hâlâ adıyla çağırıldığında tepki vermeyen bebeklerin ciddi otizm riski altında olduklarını ortaya koyan bir çalışma grubuna kaydetmiş. Jacob'a otizm tanısı 18 aylıkken, yani normalden bir yıl erken konulabilmiş. İki yaşına basmadan önce de, normal yaşam sürebilmesine yardımcı olacak, yoğun ve günlük davranış tedavisi görmeye başlamış. Erken yaşta da görülebilir Jacob, psikiyatride hızla büyüyen 'bebek akıl sağlığı'nın ilgi alanına giriyor. Tıp dünyası bir süredir otizm, dikkat eksikliği ve diğer akıl sağlığı sorunlarının, bir kuşak önce sanılanın aksine, çocuklarda erken yaşta da görülebileceğine yoğunlaşıyor. Hatta bazı uzmanlar, şüpheli bebeklerde yoğun tedavinin önleyici olacağına inanıyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin nisan raporuna göre ABD'de çocukların yüzde 17'si otizm, zihinsel gerilik, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi sorunlarla karşılaşıyor ancak sadece yarısından azına okul öncesi teşhis konuluyor. Çocuğunuzla birlikte yarışmamıza katılın, tatil hediyesini kapın!
Yayın tarihi: 28.05.2007
1856
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.