Sağlık

Okul çocuğu en az sekiz saat uyumalı

Okul çocuğu en az sekiz saat uyumalı

Okula yeni başlayan çocuklarda uyku düzeninden, beslenme bozukluklarına kadar çeşitli uyum sorunları görülebiliyor.

Çocukta bir görme sorunu olup tahtayı iyi göremediğinde, iyi duyamadığında, demir eksikliği anemisi veya bir beslenme yetersizliği olduğunda okul başarısı olumsuz etkilenebiliyor. Bunun için gereken tetkiklerin yapılmasını öneren Dr. Özlem Altay Yücel, okula yeni başlayacak çocuklarda görülen önemli sorunlardan birinin de yeni bir düzene alışma konusunda yaşandığını söylüyor.

Ailenin görevi büyük
Okul çocuklarına uyku düzeni ve beslenme alışkanlığı kazandırma konusunda ailelere önemli görevler düştüğünü anlatan Bakırköy Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Altay Yücel, sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor.

Okula başlayacak çocuğun uyku düzeni nasıl ayarlanmalı?
Daha tatil bitmeden bir hafta önce uyku saatleri öne çekilmeli. Bu büyük çocuklar için de geçerli, örneğin gece 11'de uyuyorsa okul dönemi sabah 7'de kalkması çok zor. O yüzden bir iki hafta önceden yatma saati 11'e, sonra da 10'a çekilmeli. Aslında bir çocuğun normalde akşam 9 - 10 arasında uyuması gerekir. Uyku süresi ise en az sekiz saat, ortalama ise 10 saat olmalı. Buna mutlaka özen gösterilmeli.

Çocukta uyku düzensizliği varsa okul başarısını nasıl etkiler?
Bazı çocuklarda horlama ve uykuda sık sık uyanmalar görülebilir. Bu çocuklar uykusunu yeterli alamadığı için gündüz uyuklamaları olur ve okul başarısı düşebilir. Çocuk kendini gündüz çok yorgun hisseder, uyuma isteği duyar.

Horlayan çocuk için neler yapılmalı?
Ağzı açık uyuma veya uykuda dolaşma gibi şikâyetleri olan bir çocukta önce geniz eti sorunu olup olmadığı araştırılmalı. Bunun için iyi bir kulak burun boğaz muayenesi yapılıp geniz eti ve bademcik büyüklüğü açısından değerlendirilmesi gerekiyor. Bu değerlendirme sonrası uyku laboratuvarında bunun araştırması yapılabilir.

Kahvaltı atlanmamalı

Peki çocuğun beslenmesinde aileler nelere dikkat etmeli?
En önemlisi bazı çocuklar sabahın erken saatlerinde iştahsız oluyorlar. En azından bir bardak süt mutlaka içirilmeli. Çok kahvaltı yapamıyorsa da özendirilmeli. Tost gibi bir şey mutlaka yanında götürmek için hazırlanmalı.

Okul başarısını etkileyen psikolojik faktörler nelerdir?
Okul korkuları, hem okula yeni başlayan çocuklarda hem de büyük çocuklarda görülebiliyor. Okula yeni başlayan bir çocukta okulda kaybolma veya okulda unutulma, yemek yeme ve tuvalete gitme konusunda ya da başarısız olma, dersi anlayamama gibi korkular olabilir. Bunlar hem anne babalar hem de rehber öğretmenler aracılığıyla yenilmeli. Çocuklardaki önyargılar azaltılmaya çalışılmalı.

Yayın tarihi: 24.11.2007
1747
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.