Sağlık

Obezite, kızlarda yaş büyüdükçe artıyor

Obezite, kızlarda yaş büyüdükçe artıyor

Obezite, esas olarak erişkin yaş grubunu ilgilendiren bir sorun olarak görülse de başlangıcı çoğu kez erken çocukluk ve ergenlik dönemlerine uzanıyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi (UÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nca çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada, kilo fazlalığı görülme oranının, kızlarda yaş grupları büyüdükçe arttığı, erkeklerde ise obezite görülme sıklığının, yaş grupları büyüdükçe anlamlı olarak azaldığı tespit edildi.

UÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyeleri Dr. Kayıhan Pala, Doç. Dr. Emel İrgil, Dr. Neriman Aydın ve Dr. Hürol Aksu tarafından, beden kütle indeksleri hesaplanarak, 6-14 yaş grubunda kilo fazlalığı ve obezite görülme sıklığının belirlenmesi amacıyla 5 bin 795 çocuk üzerinde araştırma yapıldı.

Obezitenin, esas olarak erişkin yaş grubunu ilgilendiren bir sorun olarak görülse de başlangıcının çoğu kez erken çocukluk ve ergenlik dönemlerine uzanması nedeniyle çocukluk yaş grubunu da doğrudan ilgilendirdiği belirtilen araştırmada, obezitenin vücutta aşırı yağ depolanmasıyla ortaya çıkan, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen enerji metabolizması bozukluğu olduğu kaydedildi.

Araştırmada, çocukluk döneminde başlayan obezitenin, erişkin yaşlarda başta kalp hastalıkları, kronik rahatsızlıklar ve hipertansiyon gibi sağlık sorunuyla ilişkili olduğuna işaret edilerek, halk sağlığı açısından önemi nedeniyle çocukluk çağında belirlenen obezite eğilimlerinin yakın bir şekilde izlenmesi gerektiği vurgulandı.

Boy ve kilonun oranına göre belirlenen beden kütle indeksinin, 12, 13 ve 14 yaşındaki kızlarda aynı yaşlardaki erkeklere göre daha yüksek bulunduğu araştırmada, öğrenciler yaşa ve cinsiyete göre incelendiğinde ise 6 yaşındaki kızların yüzde 23.4'ünde, erkeklerin ise 8.8'inde kilo fazlalığı görülürken, 7 yaşındaki kızların yüzde 5.3'ü, erkeklerin 11.5'i, 14 yaşındaki kızların 13.7'si ve erkeklerin 7.1'inin kilo fazlalığı bulunduğu tespit edildi.

Araştırmada, 6-8 yaş erkek grubunda kilo fazlalığı görülme oranının diğer yaş gruplarına göre daha fazla olduğu ortaya konulurken, kızlarda ise kilo fazlalığının, yaş grupları büyüdükçe artığı belirlendi. Araştırmada, şu görüşlere yer verildi: "6-14 yaş grubu çocuklarda saptanan kilo fazlalığı görülme sıklığının yüksek olması, gelecekte obezitenin bu yaş grubunda bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkabileceğini düşündürmektedir. Bundan sonraki çalışmaların, obezite için risk faktörlerinin neler olduğunun belirlenmesine yönelik yapılmalıdır."
Yayın tarihi: 08.02.2004
1036
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.