Sağlık

Obezite çocukları da tehdit ediyor

Obezite çocukları da tehdit ediyor

Çocukların kalorili yiyeceklerden uzak tutulması önerildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, okul çağındaki 10 çocuktan ikisinin obez olduğunu söyledi.

Çocuk Endokrin ve Ergenlik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Büyükgebiz, ailelere çocuklarını kalorili yiyeceklerden uzak tutmasını ve spora yönlendirmesini önerdi.

Hilton Convention Center'da düzenlenen '29'uncu Ortadoğu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Dernekleri Birliği Kongresi'ne katılan Prof.Dr. Büyükgebiz, obezitenin Türkiye'nin ve dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Büyükgebiz, "obezite çocukluk çağında başlar ve yeterli önlem alınmazsa bu çocukların büyük bir bölümü özellikle ergenlik çağında obez olur" dedi.

Büyükgebiz, yaşıtlarından daha iri görünen çocuklarda obezite tehlikesi bulunabileceğini de anlattı:

"Obezitenin çeşitli sebepleri var. Genetik olabilir, anne ve babası obez olan çocuklarda obezite görülmesi daha fazla. Beslenme alışkanlıkları, 'fast-food' denilen yüksek kalorili gıdaların tüketildiği ülkelerde obezite daha fazla görülüyor.

Hareketsizlik, fazla yemek yemek ancak alınan kalorilerin hareketsizlik sebebiyle yakılamaması. Ayrıca, son yıllarda çocukların bilgisayar ve televizyona bağımlı hale gelmesi de obezite vakalarında artışa neden oldu.

Zamanının çoğunu dışarıda oynamak yerine bilgisayar ve televizyon başında geçiren çocuklar, kola ve cips tüketiyor. Bu da onların kilo almasına neden oluyor."

Prof. Dr. Büyükgebiz, okul yemeklerinin de diyetisyen kontrolünde verilmesi, aşırı yağlı ve kalorili olmaması gerektiğini açıkladı.

Büyükgebiz, çocukların hayatına hareket ve sporun sokulmasının önemine de işaret etti.

Obezitenin önlenmesi için çikolata, hamburger, cips, şeker ve kola gibi ürünlerin özendirici reklamlarının çocukların izleyeceği saatlerde yayınlanmaması gerektiğini de belirten Prof. Dr. Büyükgebiz, bu tür reklamların çocukların yatma saatlerinden sonra ve okulda oldukları zamanlarda yayınlanmasına özen gösterilmesini de istedi.

Obezitenin kalp ve tansiyon gibi hastalıklara neden olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Büyükgebiz, çocukluk çağında önlem alınmasını, obezite ile hangi yaşta karşılaşılırsa karşılaşılsın mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 24.09.2005
985
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.