Sağlık

Obezite 2 yaşında başlıyor

Obezite 2 yaşında başlıyor

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmada, obez çocukların yarısından fazlasının 2 yaşından önce, yüzde 90'ının 5 yaşında da obez oldukları saptandı.

Güncellenme tarihi:
Çocukları ömür boyu obez olmaya götüren yolun genelde bebeklikte başladığı belirtildi. Amerikalı bilim adamlarının 100 kadar obez çocuk ve ergen üzerinde yaptığı araştırmada, bu çocukların yarısından fazlasının 2 yaşından önce, yüzde 90'ının 5 yaşında da obez oldukları belirlendi. Clinical Pediatrics dergisinde yayımlanan araştırmada, bu çocukların dörtte birinin ise daha 5 aylık olmadan obez oldukları belirlendi. Ortalama yaşları 12 olan araştırma kapsamındaki çocukların 10 yaş itibarıyla da şişman veya obez oldukları bildirildi. Daha hayatın başlangıcında hızlı kilo alımının nedeni tam olarak anlaşılamasa da buna, kötü beslenme, katı gıdalara erken başlanması ve yeteri kadar hareket edilmemesinin katkıda bulunabileceği belirtiliyor. Araştırma başkanı Doğu Virjinya Tıp Okulu'ndan Dr. John Harrington araştırmanın doktorlara bir uyarı işareti olması gerektiğini belirterek, "Genellikle doktorlar tedaviye başlamadan önce tıbbi komplikasyonların ortaya çıkmasını bekliyorlar" dedi. İngiltere'deki çocukların yüzde 27'sinin obez olduğu belirtiliyor.
Yayın tarihi: 15.02.2010
1244
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.