Sağlık

Nezleyi hafife almayın!

Nezleyi hafife almayın!

Üst solunum yolu enfeksiyonları kalıcı sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Anaokulu ve ilköğretim çağı çocuklarında en sık rastlanan hastalıklar başında kulak burun boğaz yolları ile bulaşan hastalıklar geliyor. Üst solunum yolları enfeksiyonlarının kolayca bulaşması ve çocuklarda sık sık tekrarlaması okul döneminde hatta erişkin hayatta yıllarca sürebilecek KBB hastalıklarına yol açıyor.

İhmale gelmez!
Basit bir nezle ya da grip sonrası oluşan enfeksiyon ihmal edildiği taktirde henüz bağışıklığı tam oluşmamış çocukları özellikle sinüzit hastalığına daha çok eğilimli kıldığını belirten Nişantaşı Kulak Burun Boğaz Grubu'ndan Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, "Üst solunum yolu enfeksiyonları çocuklarda okul devamlılığını ve dolayısı ile başarışını ciddi şekilde düşürürken, tedavi edilmeyen çocuk sinüzitleri de orta kulak sorunlarından kronik akciğer sorunlarına kadar farklı komplikasyonlara yol açabiliyor." dedi

Burun tıkanıklığına dikkat!
Dr. Şerbetçi, çocuk sinüzitlerinin en önemli belirtilerinin burun tıkanıklığı, burundan konuşma, burun ve geniz akıntısı, inatçı öksürükler, sık sık nezle ve grip olduğunun söylenmesi ve dalgınlık - dikkat kusurları gibi yakınmalar olduğunu belirtti.

10 günden fazla sürüyorsa dikkat!
Yakınmaların 10 günden fazla sürmesi halinde önlem alınması gerektiğin de belirten Dr. Şerbetçi, "Bir üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri 10 günden fazla sürüyorsa burada bir sinüs tutulması vardır ve bu belirtiler üç aydır sürüyorsa sinüzitin kronik hale gelmiş demektir" dedi.

Günümüzde sinüzit tedavisinin oldukça etkin bir şekilde sağlanabildiğini söyleyen Şerbetçi yeter ki aileler konuyu önemsesinler, vaktinde doğru tanı konulabilsin ve uygun tedavi yapılabilsin diye konuştu. Orta kulak iltihabının ise; bebek ve küçük çocuklarda kulak çekme veya kaşımayla birlikte, işitme problemi, ağlama, huzursuzluk, ateş, kusma ve kulak akıntısı ile kendini gösterdiğini söyleyen Şerbetçi,

"Kronikleşen orta kulak iltihabı kalıcı işitme kayıplarına neden olabilir, bu yüzden belirtilerin görülmesi durumunda hemen bir hekime başvurmak ve biran önce tedaviye başlamak gereklidir" diye konuştu.

Çocuk sinüzitlerinin tedavisi nasıldır?
Çocuklarda sinüzit tanısı KBB hekiminin burun içini endoskopik muayene ile incelemesi ile konuyor. Bütün bir kış boyunca hastalanan yazın da iyileşen çocuklarda sinüzit olma olasılığının yüksek olduğunu söyleyen Şerbetçi, "Çocuk sinüzitlerinde eğer tanı zamanında konulabilmişse hastaların çoğu uygun ilaç tedavisiyle düzelebiliyor, çocuk sinüzitlerinde sinüzit ameliyatı çok nadir durumlarda yapılmalıdır" diyor.
Yayın tarihi: 16.01.2008
807
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.