Sağlık

Neden anne sütü?

Neden anne sütü?

Bilindiği gibi beslenme ve sağlık arasında çok yakın bir ilişki vardır. Çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi, kalıtsal potansiyellerine erişebilmesi ancak yeterli ve dengeli beslenme ile mümkün olabilmektedir.

Bu 0-6 ay arası bebeklerde ancak anne sütü ile mümkün olabilmektedir . 0-6 ay arası sadece anne sütü verilmesi bebeğin tüm gereksinimini karşılar.

Memorial Hastanesi Çocuk Polikliniği'nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Caner anne sütünün faydalarını e-kolay Sağlık okuyucularına anlattı;

"Anne sütü hamilelik süresince büyük bir heyecanla bebeğini dünyaya getiren annenin bebeğine vereceği en güzel armağandır. O bebeğin ilk aşısıdır.Doğa tüm memeli hayvanlara yavrularını besleyebilmek için mucize olarak anne sütü üretebilme yeteneği vermiştir.Tüm memelilerim yavrularının beslenmesinde kendi annelerinin sütü en iyi olduğu gibi, süt çocuğunun beslenmesinde de anne sütü yeri doldurulamaz bir besindir. Günümüz teknolojisinin üstün imkanları ile üretilen bebek mamaları tüm çalışmalara rağmen anne sütünün yerini tutamamaktadır.


Çünkü anne sütü türe özgü bir salgıdır. Başka hiçbir salgı anne sütünün bebeğe sağladığı yararı sağlayamaz.

İçeriği sabit değildir. Prematüre doğum yapmış annelerin sütleri zamanında doğum yapan annelerin sütünden farklıdır. O prematüre bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ayarlanmıştır. Anne sütü fizyolojik adaptasyon gösterir ve zaman içinde bebeğin gereksinimine göre bileşimini değiştirir. Yine emzirmenin başındaki süt ile sonuna doğru gelen süt bileşimi değişiktir. Emzirmenin sonuna doğru sütteki yağ oranı artar. Bu, bebeğin doyma hissi ile emmmeyi bırakmasını sağlar.Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerde şişmanlık daha az görülür. Gece sütünün bileşimide gündüz sütünden farklıdır.

Anne sütü, içindeki türe özgü enzimler nedeni ile bebeğin en kolay sindirebileceği besindir. Çok zengin gıda içeriğine rağmen, bebeklerin hassas sistemlerine uygunluk gösterir. Böylece bebek, besinlerin sindirilmesine daha az enerji harcadığı için enerjisini diğer vücut faliyetlerine, büyüme ve organların gelişimine harcamış olur.

Tüm organ ve sistemlerin büyümesini düzenleyen büyüme faktörü içerir.

Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı koruyacak immunolojik faktörler içerir.Yine enfeksiyonlarla savaşta, içerdiği beyaz kürelerin olumlu etkisi vardır. Bu nedenle anne sütü alan bebeklerde ishal, solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihapları, idrar yolu enfeksiyonları daha az görülür, görülse de daha hafif seyreder.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde egzema astım gibi allerjik hastalıklar, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, pişikler, kabızlık daha az görülmektedir.

Anne sütünün %87 si sudur. Anne sütü ile beslenen bebeklerin su ihtiyacı hijyenik bir sekilde karşılanmaktadır. Sıcak havalarda bile bebeğin su ihtiyacı anne sütü ile karşılanmaktadır.

Emzirme bebeğin diş sağlığı ve çene gelişimi için yararlıdır. Meme emerken biberona göre daha fazla enerji harcayan bebeğin çene kasları daha kuvvetli olmakta düzgün gelişen bir çenede, çıkan dişlerde daha düzgün ve sağlıklı olmaktadır.

Yapılan araştırmalar anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka gelişimi ve okul başarısının anne sütü almayanlara oranla daha fazla olduğunu yine bu çocukların daha sosyal daha kolay iletişim kurabilen çocuklar olduğunu göstermektedir.

Emme işlemi çocuğun psikososyal gelişimine katkıda bulunmakta, anne ile bebek arasındaki olumlu ruhsal iletişime ve bebeğin duygusal gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Anne sütü bebek için, içindeki bazı kimyasal maddeler nedeni ile doğal bir ağrı kesici aynı zamanda yapısındaki endorfinler nedeni ile sakinleştiricidir.

Anne sütü bebeğin sinir sistemi hücrelerinin, beyin hücrelerinin, görmeyi sağlayan retina tabakasının gelişimi için hayati öneme sahip Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinden zengindir.

Her zaman taze, temiz, uygun ısıda verilmeye hazırdır ve ekonomiktir.

EMZİRMENİN ANNEYE DE BÜYÜK YARARLARI VAR

Doğumdan hemen sonra emzirme, doğum sonu kanama riskini azaltır.

Anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır.

Emziren annelerde göğüs kanseri ,over kanseri, osteoporoz riski azalır.

Anne sütü başka gebeliklerin oluşmaması yönünde yarar sağlayabilir. Ancak bu kesin bir gebelikten korunma yöntemi değildir.

Emziren annelerin hamilelik öncesi kilolarına dönüşü daha kolay olmaktadır.'

Daha fazla bilgi için
Memorial Hastanesi
Çocuk Polikliniği
(0212) 210 66 66 / 1945 - 1946

www.memorial.com.tr
Yayın tarihi: 17.08.2004
887
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.